Jako důvod už několikátého posunu zahájení problémového projektu listy uvedly rozhodnutí nového technického vedoucího letiště aktualizovat plány stavby a znovu provést všechny testy, aby se vyloučily další komplikace.

Podle Berliner Morgenpost stanovil technický šéf Horst Amann předběžný termín na 20. nebo 27. října 2013, podle Bildu se počítá s 27. říjnem. Posun otevření má v pátek schválit dozorčí rada letištní společnosti, která se kvůli tomu sejde o týden dříve, než původně zamýšlela.

„Na pátečním zasedání dozorčí rady o tom budeme debatovat a rozhodovat o novém termínu startu na konci října," potvrdil Platzeck berlínskému deníku Der Tagesspiegel chystaný třetí odklad zprovoznění. Nové letiště na jižním okraji hlavního města má nahradit obě nynější, ale kapacitně už nevyhovující metropolitní letiště Tegel a Schönefeld.

Jejich nástupce měl původně začít fungovat už loni, otevření však bylo posunuto na letošní červen. Měsíc před startem byl však termín kvůli problémům s protipožárním zabezpečením znovu odložen, tentokrát na 17. března 2013. Tyto potíže ale přetrvávají, navíc se téměř zastavily stavební práce.

K tomu se přidaly finanční těžkosti. Zatím poslední odklad prodražil celý projekt o téměř 1,2 mld. eur (30 mld. Kč) na současné více než 4 mld. eur (zhruba 100 mld. Kč). Letištní společnost se kvůli tomu dostala do finanční tísně a na konci roku by jí mohla hrozit insolvence.

Podílníci ve společnosti, tedy německý stát, hlavní město a spolková země Braniborsko, se dohodli, že provozovateli poskytnou finanční injekci, aby platební neschopnosti zabránili. „Bude to mix z vlastního kapitálu, překlenovacích půjček a půjček od podílníků," řekl podle agentury DPA náměstek ministra dopravy Rainer Bomba. Konkrétní sumu ale neprozradil.

Nové letiště, které ponese jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, se má stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 mil. pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 mil. cestujících za rok.

Související