Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali na Slovensku výraznější zpomalení růstu na 13,5 %. Statistický úřad dnes rovněž uvedl, že přebytek obchodní bilance Slovenska v srpnu prudce klesl na 22,8 mil. eur (568 mil. Kč) z červencových 375,5 mil. eur. Export meziročně stoupl o 9,8 % a import o 10 %. Růst vývozu tak zpomalil z červencových 16,5 %, zatímco růst dovozu zrychlil z 5,6 %.

Export je důležitým tahounem slovenské ekonomiky. Jeho hlavním motorem jsou montážní závody automobilek Volkswagen, PSA Peugeot Citroën a Kia Motors, upozornila agentura Reuters.

Mezinárodní měnový fond ve svém nejnovějším hospodářskému výhledu předpověděl, že slovenská ekonomika v letošním roce stoupne o 2,6 %. V příštím roce by měl hospodářský růst zrychlit na 2,8 %.

Německo
Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali, že průmyslová produkce v Německu klesne o 0,8 %; půl procenta je tedy relativně dobrý výsledek. K poklesu nejvíce přispěl propad stavebního sektoru o 2,8 %, oznámilo dnes německé ministerstvo hospodářství. Klíčový zpracovatelský sektor zaznamenal pokles o 0,5 %, přičemž se výrazně snížila zejména výroba meziproduktů a zboží dlouhodobé spotřeby. Světlou výjimkou byla energetika, jejíž výkon vzrostl o 1,5 %.

Aktuální údaje ukazují, že největší evropská ekonomika se zatím vyrovnává s novou recesí v eurozóně relativně dobře. Podle ranních čísel statistického úřadu se přebytek německé bilance zahraničního obchodu v srpnu díky nečekanému růstu vývozu zvýšil o 12 %.

Pokles zaznamenaly zakázky německých průmyslových podniků, které jsou ukazatelem budoucího vývoje. Zakázky se kvůli slabé domácí poptávce propadly o 1,3 %, což byl výrazně horší pokles, než se čekalo.

V letošním druhém čtvrtletí tempo hospodářského růstu v Německu zpomalilo na 0,3 % z 0,5 % v předchozích třech měsících. Jarní prognóza německé vlády předpokládá, že růst německé ekonomiky letos prudce zpomalí na 0,7 % a příští rok zrychlí na 1,5 %.

Související