Letošní tempo růstu světové ekonomiky by podle prognózy MMF bylo nejpomalejší od roku 2009. V samotné eurozóně MMF očekává v letošním roce pokles ekonomiky o 0,4 % místo dříve předpokládaných 0,3 %. V příštím roce by měla ekonomika eurozóny mírně oživit. Růst by měl ale činit pouze 0,2 % místo dříve předpokládaných 0,7 %.

MMF varuje, že krize eurozóny by se mohla ještě zhoršit, pokud političtí představitelé nepřijmou „nová bezprostřední opatření". Vyzývá země, které to potřebují, aby požádaly o finanční pomoc. K vyřešení krize v eurozóně je podle fondu zapotřebí pokročit v zavádění projednávaných opatření, včetně bankovní a rozpočtové unie.

MMF rovněž přehodnotil svoje odhady ekonomického růstu Číny pro letošní a příští rok. Čínská ekonomika by měla podle MMF letos růst o 7,8 % místo původně odhadovaných 8 %. V příštím roce by měl růst zrychlit na 8,2 %.

Ve Spojených státech očekává MMF v příštím roce naopak mírné zpomalení růstu na 2,1 % z letošních 2,2 %. Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard nicméně upozornil na některé pozitivní trendy v americké ekonomice, například na oživení trhu s bydlením.

Související