Každý týden přijíždí a odjíždí na terminál do Ostravy-Paskova dvacítka kontejnerových vlaků, které nahradí až stovky kamionů. Míří sem především z klíčových evropských přístavů v Rotterdamu, Koperu, Terstu a Hamburku, ale i z vnitrozemského dopravního uzlu italské Verony. Silniční doprava je pak využívána jen na tzv. poslední míli, tedy na počáteční svoz a finální rozvoz nákladu.

Manipulační plocha terminálu, kde se obřími reachstackery Hyster a Kalmar překládají kontejnery z vlakových souprav na silniční tahače, má rozlohu 31 tis. m2. V loňském roce byla zpevněna zhruba její třetina, letos zámkovou dlažbu získá celá plocha. Skladovací kapacita se tak zvýšila ze součastných 1700 na 2400 kontejnerů a vykládka jednoho kontejnerového vlaku zabere zhruba půl hodinu.

„Neustálým rozvojem a inovacemi na paskovském terminálu dosahujeme ještě rychlejších a kvalitnějších služeb pro naše zákazníky. Naše budoucí plány počítají s dalším výrazným rozvojem paskovského terminálu, protože v kombinované dopravě vidíme velkou budoucnost,“ uvádí Edin Sose, obchodní ředitel AWT.

Právě za systematický rozvoj překladiště z vlastních finančních zdrojů, jasnou vizi do budoucna a multiplikační efekty v kombinované dopravě získala AWT první cenu v soutěži Volná cesta organizované Ministerstvem dopravy a občanským sdružením Dopravní federace.

Provoz na paskovském terminálu, který vyrostl na někdejším brownfieldu, byl zahájen v roce 2007. Začínalo se zde s několika stovkami manipulací měsíčně, letos AWT očekává přeložení až 70 tis. kontejnerů a výměnných nástaveb. Rozsáhlou modernizací prošel terminál loni, kdy byla mimo zpevnění a odvodnění části plochy také prodloužena původní kolej včetně rekonstrukce zhlaví vložením 4 nových výhybek a zapojení zabezpečovacího zařízení. Položeny byly i dvě zcela nové koleje.

Terminál leží v centru moravskoslezských průmyslových zón, v blízkosti dálnice, slovenské a polské hranice a umožňuje napojení na klíčové evropské přístavy. Dnes na terminálu pracují tři desítky zaměstnanců, původně zde byla pouhá dvě pracovní místa. Vedle překládky, svozu a rozvozu kontejnerů, návěsů a výměnných nástaveb nabízí terminál Ostrava-Paskov rovněž odbavení ucelených vlaků i jednotlivých vozových zásilek.

Související