„Jednání o zóně volného obchodu mezi EU a Singapurem byla uzavřena vzájemným podáním rukou," uvedl John Clancy, mluvčí evropského komisaře pro obchod Karla De Guchta, po jednáních mezi ním a singapurským ministrem obchodu. De Gucht poté řekl, že se schválením dohody, k jejímuž rychlému uzavření vyzvali v říjnu lídři EU, nečeká žádné problémy.
Dohoda otevře evropským zemím singapurský trh finančních služeb a usnadní vývoz například evropským automobilkám. Singapur je z hlediska příjmů na hlavu jednou z nejbohatších zemí světa, je finančním a obchodním centrem Asie a jeho ekonomika je opřena hlavně o vývoz. Městský stát je také branou k dynamickým ekonomikám jihovýchodní Asie.
EU je druhým největším obchodním partnerem Singapuru po sousední Malajsii. Vzájemný obchod se zbožím loni dosáhl 46 mld. eur (1,2 bil. Kč) a hlavní exportní položkou EU jsou automobily.
Dohoda kromě cel odstraní mimocelní bariéry obchodu, například dvojí testování dovezených automobilů, kde bude Singapur uznávat normy EU. Firmy z Evropy tak budou mít snadnější přístup do singapurského bankovnictví, pojišťovnictví a finančního obchodování i lepší přístup ke státním zakázkám.
Loni EU uzavřela dohodu o volném obchodu s Jižní Koreou a na konci listopadu se ministři obchodu zemí EU dohodli na zahájení jednání o vytvoření zóny volného obchodu s Japonskem. EU se snaží podpořit svou ekonomiku dohodami o volném obchodu s předními světovými ekonomikami. Nyní se přibližuje uzavření podobné dohody s Kanadou a předběžně se jedná i o plném otevření obchodu se Spojenými státy.
EU chce, aby se dohoda se Singapurem stala precedentem pro obchodní dohody s dalšími zeměmi regionu. Nyní evropští obchodní zástupci jednají o podobných dohodách s Malajsií a Vietnamem a EU doufá, že se jí výhledově podaří sjednat obchodní pakt s celým Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).