„Kterékoli zařízení, jako je smart phone, tablet nebo PC, se nyní může stát platebním nástrojem,“ prohlásil Ed McLaughlin, ředitel společnosti MasterCard pro nové platební technologie. „MasterPass spojuje všechny možnosti, jak platit za nákupy, od tradičních plastových platebních karet až po digitální peněženky, a umožňuje spotřebitelům zaplatit odkudkoli a snadno.“

Integrovaný platební systém

„Rok 2013 se ponese ve znamení mobilního placení. V současné době nabízíme různé varianty bezkontaktního placení – ať už se jedná o bezkontaktní nálepky, platební kartu s technologií NFC v mobilním telefonu nebo mobilní platební aplikaci MasterCard Mobile. Různé varianty bezkontaktního placení existují proto, aby si uživatelé na alternativní placení zvykli a každý si mohl vybrat variantu, která mu nejvíce vyhovuje,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku. „Nyní MasterCard sjednocuje tyto varianty do jednotného systému MasterPass, který zprostředkovává internetové i mobilní platby. Budoucnost patří internetu a mobilnímu placení,“ dodává Miroslav Lukeš.
Podle průzkumu společnosti GfK, je placení mobilem příznivě nakloněna více než polovina české internetové populace.
Balíček služeb obsahuje službu MasterPass pro odbavení nákupů na pokladně, které obchodníkům poskytnou jednotný způsob akceptace elektronických plateb bez ohledu na místo, kde se zákazník nachází. Při nákupech v prodejnách, ať už u pokladen či mezi regály, bude systém MasterPass podporovat používání technologií NFC, QR kódů, štítků i mobilních zařízení používaných v prodejních místech. Při nákupech na internetu MasterPass umožní kupujícím snadné odbavení, jelikož odpadne potřeba zadávat při každém nákupu podrobné údaje pro doručení a o kartě.
Součástí balíčku je i integrovaná elektronická peněženka MasterPass, která bankám, obchodníkům a partnerům umožní nabízet jejich vlastní peněženky. Spotřebitelé si budou moci bezpečně ukládat údaje o kartách, adresáře a další informace v zabezpečeném cloudu, který bude spravovat hostitelský subjekt, jemuž důvěřují. Peněženka je otevřená, což znamená, že kromě karet MasterCard s ní mohou spotřebitelé využívat i další značkové kreditní, debetní a předplacené karty.
Ke službě navíc bude patřit poskytování dalších informací jako např. zůstatek na účtu a zprávy v reálném čase, věrnostní programy i nabídky a další možnosti využití programů Priceless.

V Česku zatím nedostupný

MasterPass představuje novou generaci plateb. Lidé budou platit čistě elektronicky pomocí uživatelských účtů a mobilních telefonů. Obchodníci zase nebudou potřebovat nákladné platební terminály. K provedení platby budou stačit chytré telefony a technologie NFC. Spotřebitelé po celém světě si službu budou moci zřídit prostřednictvím finančních institucí v Austrálii a Kanadě (do konce března) a v USA a Velké Británii (v průběhu jara, resp. léta). Kromě toho bude v průběhu letošního roku služba MasterPass uvedena i na další světové trhy, mj. v Belgii, Brazílii, Číně, Francii, Itálii, Nizozemsku, Singapuru, Španělsku a Švédsku.

Související