Investice do komerčních nemovitostí ve střední Evropě dosáhly v prvním čtvrtletí roku 958 mil. eur. To je o 6 % více, než kolik činí pětiletý průměr. Analýza Cushman & Wakefield zahrnuje Českou republiku, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Pozitivní nálada investorů naznačuje, že objem investic v letošním roce by mohl být přibližně stejný jako v roce 2012.
Na českém trhu došlo v prvním čtvrtletí k oživení: uskutečnilo se zde šest transakcí o objemu 237 mil. eur. To je více než desetinásobek ve srovnání se stejným obdobím loni, kdy investoři nakoupili komerční nemovitosti za pouhých 20 mil. eur. Polský trh zaznamenal v prvním čtvrtletí 2013 pokles na polovinu: ve srovnání s 818 mil. eur v prvním čtvrtletí 2012 činila letos výše investic „pouhých“ 465 mil. eur. Polepšilo si Maďarsko, kde do komerčních nemovitostí nateklo během prvního čtvrtletí celkem 159 mil. eur.
„Český investiční trh po loňském slabém roce opět ožívá. Očekáváme, že živý zájem investorů potrvá i v druhém čtvrtletí. Během několika týdnů by mělo dojít k uzavření dalších transakcí. V průběhu roku očekáváme několik velkých prodejů, které potvrdí rostoucí stabilitu realitního trhu,“ říká James Chapman, vedoucí investičního týmu Cushman & Wakefield v České republice a na Slovensku. „Zájem domácích a zahraničních investorů je v současné době vyrovnaný. Shodně se zaměřují především na kancelářské a maloobchodní budovy.“
Kancelářské prostory preferují všeobecně investoři ve všech středoevropských zemích. V tomto sektoru investovali přibližně 646 mil., přičemž k významným transakcím patřila koupě New City ve Varšavě firmou Hines, odkoupení Green Towers společnosti Skanska ve Vratislavi (Wroclaw) agenturou PZU či koupě budovy Anděl Park B v Praze fondem GLL. Další investice do kancelářských prostor uskutečnily v tomto čtvrtletí i společnosti Allianz, Invesco, NEPI, Kulczyk Silverstein Properties a Hannover Real Estate. Investice do maloobchodních prostor byly naopak nejnižší od roku 2009.
„Pokud jde o region, zůstáváme optimisty. Poptávka ze strany investorů je i nadále nerovnoměrná, soustřeďuje se na vybrané země a sektory s důrazem na základní produkty nacházející se na likvidních trzích. Nicméně považujeme za dobré znamení, že se vrací aktivita na český trh. Děje se tak částečně v důsledku úpravy cen - očekávání prodávajících se postupně stále více přibližují očekávání kupujících,“ komentoval perspektivu pro zbytek roku Charles Taylor, partner Cushman & Wakefield.
Střední Evropa – investice do komerčních nemovitostí dle sektorů
Zdroj: Cushman & Wakefield, březen 2013