„Je mojí prioritou, aby zákazníci - občané i firmy - dostávali na čerpacích stanicích kvalitní palivo za přiměřenou cenu. Proto vítám projekt České pošty „Tankuj levněji“. Nechci vytvářet žádný nový kontrolní úřad ani zavádět novou administrativní zátěž, v rámci které by prodejci povinně hlásili své ceny,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Česká pošta má necelé čtyři tisíce motorizovaných doručovatelů, kteří nyní zajišťují každodenní monitoring u čerpacích stanic. Během svých cest zasílají do systému textové zprávy s aktuálními údaji. K dispozici mají jednoduchou šablonu, do které vyplní ceny standardních pohonných hmot, přičemž nemonitorují prémiová paliva. Aplikace „Tankuj levněji“ tak uživatelům nabídne možnost zjistit nejlevnější ceny v lokalitě, kde se aktuálně nacházejí.
„Projekt, který partnersky realizujeme s MPO, není výdělečný,“ zmínil Petr Zatloukal, generální ředitel České pošty. V první fázi projektu se bude monitorovat 450 čerpacích stanic, během následujících dvou měsíců chce Česká pošta monitorovat až 2210 míst. Doručovatelé po celé republice pošlou v první fázi cca 200 SMS, následně až 2000 SMS každý den. Celkové náklady na spuštění a provoz portálu se odhadují na 300 tis. korun, uvedl Petr Zatloukal.
Aplikace přinese i další informace
Ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí pak bude portál nabízet i informace o kvalitě pohonných hmot. Na interaktivní mapě se uživatelům v blízké době ukážou čerpací stanice, které prošly kontrolou ČOI bezproblémově, ale také ty, které měly výsledek kontroly negativní.
Snadnější orientaci přinese uživatelům databáze pohonných hmot jednotlivých společností. Pro rozdílné názvy stejných kategorií pohonných hmot najdou klíč v odborných komentářích od dalšího spolupracovníka - České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).
Projekt Tankuj levněji není v Evropě úplnou novinkou. Podobný model funguje například již několik let v sousedním Rakousku. Webové stránky nyní zajišťuje tamní státní správa, ale původně je provozoval rakouský autoklub ve spolupráci s poštou.
Ceny pohonných hmot zveřejňuje v Česku na webu dosud například společnost CCS nebo některé internetové servery. K dispozici jsou ale většinou jen průměrné ceny v jednotlivých krajích nebo okresech.