Schválením exportu z terminálu Freeport v Texasu končí téměř dvouletá pauza, kdy ministerstvo energetiky zastavilo posuzování žádosti o vývoz. Vláda se ocitla pod tlakem průmyslových výrobců, kteří namítali, že vývoz plynu zvýší domácí ceny energie a vstupů a zadusí nadějně se rozvíjející reindustrializaci země. V roce 2011 vláda schválila vývoz z terminálu Sabine Pass firmy Cheniere Energy.

„Je to pro Spojené státy historický okamžik,“ řekl k tomu agentuře Reuters analytik Phil Flynn z chicagské firmy Price Futures Group. Spojené státy díky prudkému růstu těžby z břidlicových hornin v posledních letech získaly v plynu soběstačnost a tamní firmy připravují jeho vyvoz. Podaly už více než desítku žádostí o schválení exportních terminálů.

Otázka vývozu ropy a plynu je ale v USA politicky citlivá. Proti vývozu bojuje zejména chemický průmysl v čele s koncernem Dow Chemical. Plyn je pro řadu chemických provozů základní vstupní surovinou.

Povolení pro terminál Freeport se týká zemí, které s USA nemají uzavřenou dohodu o volném obchodu, tedy například velkých odběratelů plynu, jako je Japonsko nebo Indie. Vláda schválila žádost o umožnění vývozu den poté, co Senát potvrdil do funkce nového ministra energetiky Ernesta Monize.

V Evropě už chystá dovoz amerického plynu Británie, která tak bude mít jako první země kontinentu přímý prospěch z „břidlicové revoluce“ v USA. Britští dovozci letos uzavřeli s americkými společnostmi už dvě dlouhodobé dohody o dovozu zkapalněného zemního plynu.

Související