ABB by měla dodat vybavení pro více než 200 stanic. V Nizozemsku, které má 16,7 mil. obyvatel, tak budou dobíjejí stanice podél všech hlavních silnic ve vzdálenosti maximálně 50 km od sebe. To by mělo rozptýlit obavy majitelů elektrických vozů, že zůstanou na cestě bez proudu.

První nabíječky, které budou schopné dobít baterii auta za 15 až 30 minut, by měl podnik začít dodávat v září. Nabíječky od ABB jsou schopné dobít auta všech předních výrobců z Evropy, Asie a USA. Výstavba celé sítě Fastned má být dokončena v roce 2015.

ABB už v letošním roce dodala vybavení pro 165 nabíjecích stanic pro síť v Estonsku. Firma podle agentury Reuters sází především na růst zájmu o elektrické vozy kvůli rostoucímu tlaku na omezení znečištění životního prostředí a snížení závislosti na ropě.

Konzultační společnost Navigant Research odhaduje, že celosvětový prodej elektrických vozů by do roku 2020 mohl dosáhnout 3 mil. ročně. I tak ale bude činit jen velmi malé procento celkového prodeje aut. Ohledně dalšího rozvoje elektromobility stále panují značné pochybnosti. Řada výrobců od tohoto směru ustupuje a snaží se spíše vyvíjet úspornější spalovací motory nebo vozy na zemní plyn. 

Související