Hlasování o nejhorší díru republiky začalo 15. dubna letošního roku. Samotnou uzávěrku nakonec pořadatelé kvůli červnovým záplavám posunuli do druhé poloviny července. Čtenáři měli z čeho vybírat. Téměř dva tisíce motoristů vyfotilo a pověsilo na Výmoly.cz přes 3000 výtluků a rozbitých silničních úseků z celé republiky.

„Počty nahlášených výtluků meziročně stoupají o desítky procent. Přispěla k tomu rostoucí popularita našeho projektu a hlavně čím dál tím větší chuť lidí něco změnit. Vymoly.cz totiž pomáhají navazovat komunikaci mezi silničáři a řidiči, takže zveřejněním jakéhokoli rigolu může každý šofér aktivně přispět ke zlepšení poměrů na silnicích,“ okomentoval výsledky soutěže Petr Čaník z Výmoly.cz.

Noční jízda obcí Smečno

Tankodrom Smečno

Skutečným vítězem letošního ročníku se vlastně stal celý úsek krajské silnice II/236 ve středočeském Smečně. Oceněné rigoly totiž vznikly na různých místech frekventovaného průtahu městem, jemuž místní lidé dali výmluvnou přezdívku Tankodrom Smečno.

Středočeská správa silnic katastrofální situaci ve městě dlouhou dobu řešila snížením rychlosti na 30 km/h. Po čtyřech měsících a zveřejnění na Výmoly.cz začala poničenou vozovku opravovat. Výtluk, který od čtenářů dostal nejvíc hlasů (3352), se nakonec dočkal nového asfaltového povrchu.

Poničená silnice ve Smečně má však zajímavou historii. Kraj ji před několika lety nechal za 21 mil. korun zrekonstruovat, ale zřejmě bez zpevnění podloží, takže po letošní zimě se úsek ocitl v havarijním stavu. „Nejúspěšnější“ výtluk v podstatě ani nebyl klasickým výmolem, ale spíše kráterem, na němž mohlo jít i o život. S notnou dávkou nadsázky lze považovat za symbolické, že se objevil v zatáčce poblíž hřbitova.

Opravy se dočká přes polovinu děr

Projektu Výmoly.cz se za tři roky jeho existence daří stále úspěšněji propojovat motoristy se silničáři. Dokládá to rostoucí počet oprav. „Silničáři se letos vypořádali již s 32 % děr, které řidiči vyfotili a pověsili na Výmoly.cz, a do konce roku tak zřejmě překonají 50% hranici. Loni se přitom opravilo 40 % evidovaných rigolů,“ uvedl Petr Čaník.

Nejaktivnějším regionem v záplatování je zatím Moravskoslezský kraj, jehož cestáři do této chvíle opravili už 46 % letos zaregistrovaných rigolů. Mohou tak zopakovat své loňské vítězství a opět získat od Nadace pojišťovny Generali finanční dar 100 tis. korun. Na druhém místě se drží Zlínsko a třetí je Královehradecký kraj. Naopak na chvostu jsou zatím střední Čechy, Vysočina a Ústecko.

„Ze strany silničářů evidujeme veskrze pozitivní reakce a velice si vážíme toho, že projekt berou vážně,” řekl člen správní rady Nadace pojišťovny Generali Jiří Cívka. Řada správců silnic podle něj projekt aktivně sleduje a snaží se na požadavky motoristů reagovat. Výmoly.cz od roku 2013 působí rovněž mezinárodně.

Řidiči monitorují stav silnic už také na Slovensku (Výtlky.sk) a v Maďarsku (Katyuvadasz.hu). Do projektu se tam zapojily stovky šoférů a obě země již také mají své první vítěze.

Nejhorši silniční výmol Slovenska

Maďarský vítěz

Související