„Po delší době můžeme přinést dobré zprávy. Obrat k růstu signalizovalo už letošní první čtvrtletí, kdy jsme vykázali velmi mírné celkové meziroční zlepšení. V prvním kvartále ale zároveň došlo k 8% poklesu ve financování podnikatelských investic, které nejlépe dokumentují stav tuzemských firem. V pololetí se to změnilo: i přes pokračující recesi vykázalo financování firemních investic nárůst o 3,5 %. Jde o velmi příznivou informaci z pohledu celé ekonomiky. Zdá se, že podnikatelům se vrací chuť investovat, zřejmě i pod vlivem deklarovaného zmírnění fiskálně restriktivní politiky,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje téměř padesát předních tuzemských poskytovatelů leasingových, úvěrových a factoringových produktů. 

Z celkových 63,68 miliardy korun bylo 46,55 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 17,13 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA uzavřely v prvním pololetí téměř 500 tis. nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci tohoto období spravovaly skoro 2,3 mil. aktivních smluv. Celkové pohledávky z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci prvního pololetí 212,31 miliardy korun. 

I v prvních šesti měsících letošního roku pokračoval pokles leasingových obchodů v rámci financování podnikatelských investic. Tento jev je způsoben především daňovým znevýhodněním finančního leasingu v České republice. Meziroční pokles leasingových obchodů v podnikatelské sféře o 6 % byl kompenzován více než 2% růstem objemů podnikatelských úvěrů. První pololetí letošního roku potvrdilo zájem podnikatelských subjektů o operativní leasing – jeho podíl na celkovém leasingovém trhu dosáhl 43 %. Dařilo se i factoringu – objem pohledávek postoupených v rámci factoringu na členské společnosti ČLFA se meziročně zvýšil o 7 %. Oblast financování domácností zaznamenala v prvním pololetí letošního roku 0,5% růst v porovnání se stejným obdobím roku 2012. 

Jako obvykle i v letošním prvním pololetí převládaly v obchodech členů ČLFA kontrakty na financování automobilů. Členské společnosti ČLFA poskytly na silniční dopravní prostředky 26,3 miliardy korun. Z toho 15,9 miliardy korun bylo určeno na pořízení osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno přes 41 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v Česku.

Související