„Internetový prodejce Amazon se nedávno rozhodl umístit do České republiky sklad pro zboží vrácené německými zákazníky. Levnější pracovní síla i nižší náklady na pořízení skladových prostor jsou natolik atraktivní, že vykompenzují náklady na dopravu zboží z Německa. Stabilní prostředí firmám výrazně usnadňuje dlouhodobé plánování,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield.

Amazon navíc zvažuje další mohutnou expanzi do střední Evropy. Hovoří se o plánech vybudovat sklady pro zásobování západní i východní Evropy.

Pronájmy hal

Firmy si pronajaly v prvním pololetí přes 1,5 mil. m2 moderních průmyslových hal. Ve stejném období loni to bylo 1,2 mil. m2. Nejvíce se letos pronajalo v Polsku (téměř 880 tis. m2) a České republice (470 tis.), tyto dvě země uspokojily dohromady 85 % veškeré poptávky v regionu.

Zájem vzrostl především o Českou republiku – oproti loňskému prvnímu pololetí se téměř zdvojnásobil, uvádí zpráva. Nejvyšší podíl na pronájmech měl u nás Prologis (23 %), následovaly Panattoni (20 %), CTP (8 %) a VGP (6 %).

Nová výstavba

Nová výstavba nabrala pomalejší tempo. V prvním pololetí se postavilo 260 tis. m2 (loni ve stejném období 370 tis. m2). „Většina nových hal vyrostla pod taktovkou pěti developerů. V některých regionech domácí developeři úspěšně konkurují těm světovým - z domácích se do první pětice dostali CTP a D+D Real. Pro stabilitu trhu je důležité, aby se zapojovali jak mezinárodní, tak lokální hráči,“ dodává Ferdinand Hlobil.

Největší podíl na nové výstavbě mělo u nás v prvním pololetí Panattoni (35 %), dále se zařadily za uvedenými českými developery Goodman a Segro.

 

Nejvýznamnější transakce ve střední Evropě v 1. pol.

LOKALITA VELIKOST (m2) NÁJEMCE DEVELOPER
Polsko, Strykow 50 000 Castorama Panattoni
Polsko, Opole 34 000 Polaris Panattoni
ČR, Praha-východ 46 200 HOPI PointPark Properties
ČR, Mladá Boleslav 27 000 Škoda Auto D+D Real
SR, Senec 12 000 DSV Prologis
SR, Senec 5 000 CERVA Prologis
Maďarsko, Budapešť 5 200 CVR Prologis


Zdroj: Cushman & Wakefield, srpen 2013

Související