Sestavením krizového týmu, který by měl postup stavebních prací nepřetržitě kontrolovat, pověřil ministr generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Čermáka, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo dopravy.

Nové opatření vyplynulo z důsledků nedělních nehod v okolí uzavírky na 81. km nedaleko Humpolce. Provoz zde byl kvůli opravě mostu sveden do jednoho pruhu, i když se na stavbě nepracovalo. Stavebníci prý čekali na díly nezbytné pro opravu mostu. Ty mají být hotové tento týden. Místo kvůli zúžení dálnice zablokovaly dvě nehody a utvořila se kolona dlouhá 26 km.

„Praxi povolování uzavírek je třeba změnit. Stát dosud k jejich povolování přistupoval příliš benevolentně a dbal více na zájmy stavebních firem než občanů," uvedl Žák. Nově zřízený krizový tým má situaci monitorovat 24 hodin denně a pokud zjistí, že se na některých úsecích nepracuje, má neprodleně zjednat nápravu.

Kromě Čermáka budou členy krizového výboru lidé z úseku provozu na ŘSD a z odboru pozemních komunikací na ministerstvu dopravy. Rozhodnutí o uzavírkách vydává dopravně správní úřad na ministerstvu dopravy, nová skupina tak podle Čermáka bude mít spíše monitorovací charakter.

Příčinou nedělních komplikací ale nebyla samotná uzavírka, uvedl s odvoláním na informace dopravní policie Čermák. Ta je podle něj standardně propustná a po tři týdny s ní nebyly žádné problémy, dodal. Navíc prý nebylo možné nechat dálnici v místě uzavírky volně průjezdnou kvůli bezpečnosti řidičů.

Žák Čermákovi vyčítá, že měl očekávat velký nápor řidičů v souvislosti s Velkou cenou MotoGP v Brně a učinit příslušná opatření.

Pokud by se měla nedělní situace opakovat, hodlá z ní Žák vyvodit personální závěry. Podle Českého rozhlasu ministr již uvažuje o odvolání ředitele ŘSD a šéfů některých odborů na ministerstvu. Hlavním úmyslem je stupňovat na tyto lidi tlak, řekl.

Související