Prologis Park Prague D1 West se nachází u dálnice D1 11 km jihovýchodně od centra Prahy naproti Prologis Park Prague D1 East. Sestává ze čtyř budov o celkové rozloze přes 52 tis. m2 moderních distribučních prostor. Nová budova navýší celkovou plochu parku po obou stranách dálnice na 212 tis. m2.

„Prologis Park Prague D1 West & East je velmi žádanou logistickou lokalitou, která je obsazena z více než 97 %,“ řekl Ben Bannatyne, výkonný ředitel a regionální ředitel společnosti Prologis pro střední a východní Evropu. „S ohledem na limitovanou nabídku a přetrvávající zájem potenciálních zákazníků očekáváme, že díky cílenému přístupu ke spekulativní výstavbě uspokojíme jejich rostoucí požadavky na nové prostory.“

Pozitivní vývoj

S výstavbou developer přišel ve chvíli, kdy aktivita firem opět mírně roste. Za prvních šest měsíců letošního roku si společnosti v celé ČR pronajaly 260 tis. m2 nových skladů a dalších průmyslových nemovitostí, což představuje meziroční nárůst o 3 %. Pokud se započítají také obnovené smlouvy dosavadních nájemců, činil objem pronájmů od ledna do konce června 467 tis. m2. V meziročním srovnání jde o 25% nárůst.

Spekulativní výstavba se obvykle vnímá jako důvěra v pozitivní ekonomický vývoj. V posledních letech se téměř všechny nové průmyslové prostory stavěly pro předem sjednané nájemce.

V rozhovoru pro měsíčník Logistika mluvil v létě o úmyslu začít stavět spekulativně viceprezident a market officer Prologisu pro ČR a SR Martin Polák. „Monitorujeme situaci v parcích, kde by spekulativní výstavba přicházela v úvahu, a zjišťujeme, jaká rizika na nás případně čekají. Mluvím hlavně o našem parku na dálnici D1,“ řekl tehdy.

Plocha nově nabízených skladů v celém Česku během první poloviny roku vzrostla o 103 tis. m2 moderních skladových a výrobních ploch. Celkově sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF) v současnosti registruje 4,292 mil. m2 ve 107 průmyslových areálech. Největší z nich je s rozlohou 319 tis. m2 VGP Park Horní Počernice.

Měsíční nájemné za moderní sklady v Česku se pohybuje kolem 4,25 eura (zhruba 110 korun) za metr čtvereční. U skladů v Praze, navíc v sousedství dálnice D1, je nájemné výrazně vyšší.

Související