Mluvčí společnosti dnes agentuře DPA v reakci na zprávu polského listu Puls Biznesu řekla, že Amazon nemá v plánu zavřít žádné logistické centrum v Evropě nebo ho přesunout jinam.

Internetový obchod má v Německu osm logistických center a zhruba 9000 zaměstnanců. Vzhledem k pokračujícímu růstu v regionu však mluvčí připustila, že by firma mohla v oblasti vystavět další skladové kapacity.

Polský list začátkem tohoto týdne bez uvedení zdroje napsal, že Amazon chce po oznámení varovné stávky ve svém centru v Německu část aktivit přesunout do východní Evropy. Měla by tak vzniknout tři velká logistická centra v Polsku a dvě v České republice.

Úřednice z polské regionální rozvojové agentury Ewa Kauczová listu Puls Biznesu potvrdila, že úřad vede s firmou jednání o výstavbě centra ve Vratislavi. Konečné rozhodnutí však ještě nepadlo.

O výstavbě nového centra již delší dobu spekulují i česká média. Amazon v červenci potvrdil, že v České republice otevře centrální sklad pro logistiku zboží vráceného z německého trhu. Stát bude na ploše 25 tis. m2 v Airport Logistic Parku v Kněževsi nedaleko hlavního pražského letiště. Celkem by zde mělo během následujících tří let pracovat až 1000 lidí na trvalý pracovní poměr a dalších 700 během hlavní sezóny.

List E15 pak napsal, že Amazon uvažuje o dalších logistických prostorách v ČR, a to pro západoevropský, ale i východoevropský trh.

Na sezonu o 40 % více zaměstnanců

Obchod Amazon.com také oznámil, že najme v USA na hlavní nákupní sezonu před Vánocemi 70 tis. sezonních zaměstnanců na plný úvazek, aby stihl včas vyřídit všechny objednávky. Počet plánovaných najatých sezonních zaměstnanců je letos o 40 % vyšší než loni.

Amazon podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě 97 tis. osob na plný a částečný úvazek. Internetové obchody provozuje kromě USA v dalších devíti zemích světa. Loni Amazon najal na sezonu 50 tis. zaměstnanců.

Obchodníci obvykle najímají sezonní zaměstnance několik týdnů před hlavní nákupní předvánoční sezonou. Ti buď pracují v obchodech nebo pomáhají při distribuci a vyřizování internetových objednávek. Wal-Mart minulý týden uvedl, že najme 55 tis. sezonních zaměstnanců a 35 tis. zaměstnanců převede z částečného úvazku na plný, napsaly agentury AP a Reuters.

Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos, který stále stojí v čele firmy, ji založil v roce 1994, tehdy ještě pod jménem Cadabra.

Související