Rozšíření továrny by podle prezidenta kladenského Lega Carstena Rasmussena mělo přispět k dalšímu ekonomickému růstu. Celosvětově podle něj společnost roste 10% tempem, kladenská továrna 15%. „Výhled pro příští rok je okolo 10 % růstu," řekl ČTK Rasmussen.

Nové provozy vzniknou v části průmyslové zóny, kde dříve vyráběla počítačové a telekomunikační komponenty kanadská firma Celestica, od které Lego areál koupilo. Při výstavbě se mimo jiné počítá se vznikem čtyř výrobních hal, manuálního a automatického skladu nebo servisní budovy pro zaměstnance. Provoz ve výrobních halách by měl být spuštěn v letech 2014 a 2015, v automatickém skladu v roce 2016.

Nová výstavba naváže na loňské rozšíření továrny o čtyři výrobní haly za více než 1,2 mld. korun a bude její zrcadlovou kopií. V jedné z nově postavených hal Lego vyrábí malé figurky, stroje zde dokážou smontovat a potisknout až 16 tis. postaviček za hodinu. Nově vznikající prostory budou sloužit k sestavování, balení a zdobení hraček.

Lego patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. V Kladně funguje od roku 2000 a nyní zaměstnává kolem 2000 lidí. Společnost Lego vznikla v roce 1932 jako výrobce dřevěných hraček. Na světě ji proslavily ale stavebnice z umělohmotných kostiček.

Kromě továren v ČR a Dánsku společnost hračky pro evropský trh vyrábí také v Maďarsku. Jeden z hlavních globálních distribučních skladů firmy je na druhé straně Prahy v Jirnech, má plochu přes 100 tis. m2 a Lego jej provozuje ve spolupráci s DHL Supply Chain.

Související