„Změna v seznamu zvýhodněních zemí vyplývá z nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropy č. 978/2012, které vyšlo před rokem a nyní, s počátkem roku 2014 nabývá na účinnosti,“ vysvětluje Lucie Svobodová, Customs Manager společnosti Gefco v České republice.
Evropská unie poskytuje jednostranné celní úlevy široké skupině států, označovaných jako „rozvojové a nejméně rozvinuté země“. Od roku 2014 se jejich seznam podstatně zúží.
„Z rozsáhlého seznamu zvýhodněných zemí bude vyřazeno i několik významných obchodních partnerů České republiky, například Brazílie, Argentina, Rusko či Malajsie. Zboží pocházející z těchto zemí bude preferenčních výhod využívat jen do konce tohoto roku. To znamená, že od 1. 1. 2014 bude při dovozu z vyřazených zemí požadována plná sazba cla podle celního tarifu bez možnosti uplatnění preference,“ upozorňuje Svobodová.
Jak dále zdůrazňuje, mnoho českých společností na změnu v seznamu rozvojových a nejméně rozvinutých zemí zapomnělo, nebo si jí vůbec nevšimlo, a od nového roku by tak v případě dovozu zboží do České republiky, potažmo do dalších zemí EU mohly mít potíže.
Přitom jen z Ruska do České republiky bylo od ledna 2012 do ledna 2013 dovezeno zboží v celkové hodnotě přes 168 mld. korun, z Brazílie za stejné období zboží převyšující 7 mld. korun, z Argentiny téměř 1,7 mld. korun a v případě Malajsie dosahovala hodnota dovezeného zboží do České republiky v uvedeném období téměř 19 mld.
Od 22. 2. 2014 budou z uvedeného seznamu navíc vyřazeny také Írán a Ázerbájdžán a celní výhody se tak nebudou vztahovat ani na něj.
Při dovozu z některých zemí, například z Číny, Indie, Indonésie apod., jsou celní preference omezeny jen na určité druhy zboží. Při plánování dovozu je proto vždy zapotřebí konzultovat platný celní tarif.
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.