Nájemné v oblast londýnského Heathrow vzrostlo loni v meziročním srovnání o 20,8 %. Nizozemské Venlo vykázalo druhý nejvyšší nárůst v Evropě (o 19,9 %), překvapivě následuje běloruský Minsk se 14,3 %.

I další hlavní logistická centra Beneluxu, jako je Brusel, Amsterodam nebo Rotterdam, vykazují růst nájemného. Hlavním důvodem je nedostatek kvalitních prostor v této oblasti, což vytváří tlak na nájemné.

Nejvyšší propad nájemného průmyslových prostor byl loni v Paříži, a to o -13 %. Podobný pokles zaznamenaly trhy v Bukurešti a Budapešti, a to shodně o 12,5 %.

V první polovině roku pokleslo nájemné také v Lisabonu a Madridu, protože trhy v jižní Evropě stále zaostávají, stejně jako většina východoevropských trhů, které také vykázaly propad. Výjimkou je Moskva, kde silná poptávka v kombinaci s extrémně nízkými objemy neobsazených prostor tlačí nájemné vzhůru.

Situace v severských zemích byla stabilní, k žádným změnám v nájemném průmyslových prostor nejvyšší kategorie v posledních třech čtvrtletích nedošlo.

„Zlepšení ekonomických podmínek, stabilní poptávka a nedostatek vysoce kvalitních prostor vyústilo v meziroční růst nájemného na hlavních západoevropských trzích. S postupným zlepšením, které se očekává v oblasti výroby a spotřebitelských výdajů odhadujeme, že objemy poptávky zůstanou v první polovině roku 2014 na podobné úrovni a že poptávka bude vedena převážně maloobchodníky a poskytovateli logistických služeb. Další růst nájemného se očekává v Londýně, Dublinu a Stuttgartu,“ řekl Erik Barnekow, vedoucí oddělení průmyslu a logistiky pro region EMEA Colliers International.

Související