Společnost DHL Express zahájila v Los Angeles doručování vrtulníkem. Jejím smyslem je přesné doručení nezávisle na dopravní situaci v centru města. Helikoptéra tam přiváží zásilky na devátou hodinu ranní.

Službu využívají nyní především zákazníci z finančního a právnického sektoru ve středu kalifornského města. Do budoucna by se ale mělo doručování vrtulníkem rozšířit na větší oblast a klienty z dalších tržních segmentů.

Vstupní branou DHL do oblasti je Mezinárodní letiště Los Angeles. Po přetřídění vrtulník přenese vybrané zásilky na heliport v centru města. Kurýři v menších dodávkách pak zajišťuje finální doručení.

"Los Angeles je nechvalně známé vysokou mírou dopravní kongesce. Vrtulník se jí přitom úplně vyhne a v centru města je z mezinárodního letiště za deset minut. Čas doručení se tím zkrátí o dvě hodiny," vysvětluje Gerritt Gehan, oblastní provozní ředitel DHL Express U. S.

Provoz vrtulníku zajišťuje kalifornská společnost Helinet. Stroj Eurocopter AS355, v Severní Americe známý jako Twin Star, může převážet až 350 kg nákladu.

Firma tuto službu provozuje i v New Yorku, kde vrtulníky zajišťují spojku mezi hubem DHL na Mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho a některými důležitými bankovními zákazníky. Helikoptéra přitom zastavuje v centrálním Manhattanu a na letišti Teterboro v New Jersey.

Podobný servis nabízí i řada firem, které se specializují na dopravu vrtulníky, jako součást širšího portfolia služeb. Doručování expresních zásilek ale zajišťují většinou nepravidelně.

Související