Přední český prodejce elektroniky a elektronických součástek, GM Electronic, spustil v roce 2012 svůj první poloautomatický sklad ve středočeské Dobrovízi. V těchto dnech, zejména díky nárůstu poptávky po produktech firmy, sklad funguje na vyšší obrátky.

Provoz skladu o rozloze 3500 m2, jehož pořizovací cena přesahuje 100 mil. korun, zajišťuje 40 zaměstnanců. Většinu operací ale řídí software. Kapacita skladu je až 50 tis. položek.

„Některé rutinní činnosti byly částečně nebo zcela přesunuty na bedra výpočetní techniky,“ vysvětluje vedoucí skladu Imrich Borsodi. „Pokud tedy nebude v systému nějaký nestandardní prvek, je možné, aby objednávka zákazník a prošla ihned celým firemním systémem až k jednotlivým skladníkům, kteří ji fyzicky vychystají a pošlou zákazníkovi. Skladník je v podstatě první člověk, který přijde s objednávkou zákazníka do kontaktu. Vše ostatní je plně automatizováno. A i při výdeji zboží jsou některé činnosti automatizovány se záměrem maximálně zkrátit dobu pro výdej zboží na minimum.“

Sklad momentálně pracuje především pro odbavení objednávek velkoobchodních partnerů a e-shopu. Dále zásobuje prodejny GM Electronic v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Ostravě a Bratislavě. 

„V současné době jsou ve vývoji další procesy v informačním systému společnosti. Od jejich dokončení si slibujeme zlepšení a zrychlení logistiky. Sklad je koncipován na dvojnásobnou kapacitu, díky rozvoji firmy očekáváme její naplňování v letech 2015 -2016,“ dodává obchodní ředitel Jiří Sedlák.

Související