Česká zahraniční i obchodní politika se začala víc obracet směrem na Čínu. Po cestě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka následuje obchodní mise ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Trend potvrzuje i česká účast na veletrhu v Šanghaji, který se jinak koná v Mnichově.
Česko bude mít na akci svůj národní pavilon. Iniciátorem české účasti na veletrhu je Svaz spedice a logistiky ČR (SSL), záštitu převzalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vedle SSL a agentury Czech Trade se na českém pavilonu objeví i firmy PST-CLC, Skyport Prague, ČD Cargo, Czechoslovak Ocean Shipping a ESA.
Některé z logistických a dopravních společností se na veletrhu objeví už podruhé. Podle výkonného ředitele SSL Jana Ekla je důvodem to, že předloňská účast byla ekonomicky úspěšná a firmy se potřebují v Číně dál zviditelnit.
Aktuální riziko globální ekonomiky: Zopakování "americké" hypoteční krize v Číně - čtěte ZDE
Čína dál utužuje vztahy s Ruskem. Kromě plynu od něj bude kupovat také obilí - čtěte ZDE
Transport Logistic China organizuje stejně jako v Německu společnost Messe München. Veletrh proběhne v novém moderním komplexu v Šanghaji. Posledního ročníku v roce 2012, se zúčastnilo 490 vystavovatelů ze 45 zemí světa a navštívilo jej přes 15 tis. návštěvníků ze 73 zemí světa. Výstava celkově zaznamenala rekordní počet čínských návštěvníků. I předloni oficiální účast ČR na tomto veletrhu zastřešovalo MPO ve spolupráci se SSL.
Podle zkušenosti účastníků z minulého ročníku na veletrhu hledají zástupci čínského průmyslu zejména nové logistické partnery pro export svého zboží na evropský kontinent. Druhý den akce proto proběhne v rámci doprovodného programu i představení české expozice a vystavovatelů, včetně tiskové konference, semináře a workshopu.
Čína hlídá, aby si obyvatelé nepřipomínali masakr. V Hongkongu se sešel dav se svíčkami - čtěte ZDE
Colliers: většina nadnárodních firem uplatňuje „best-shoring" - čtěte ZDE