Federální velká porota v San Francisku vznesla proti doručovatelské firmě obvinění z nedovolené distribuce látek, které jinak podléhají regulaci a kontrole. Fedex si údajně přišel díky těmto aktivitám na asi 820 milionů dolarů, přičemž pokuta by mohla dělat až dvakrát tolik, informovala agentura Reuters. To by pro jednu z největších logistických firem světa nebyla zanedbatelná částka. Za poslední fiskální rok činily její tržby 45,6 miliard dolarů, čistý příjem pak 2,1 miliard dolarů.

Podle dokumentu americké úřady varovaly Fedex od roku 2004 minimálně šestkrát, že nelegální internetové lékárny využívají jeho distribuční síť pro volný rozvoz léků, které se vydávají pouze na předpis po prohlídce u doktora. V jednom případě měla expresní společnost dokonce vědět, že rozváží balíky z partnerských firem lékárny, kterou americký úřad pro kontrolu léčiv (DEA) nechal zavřít.

Podle amerického zákona může spediční nebo dopravní firma přepravovat léčiva bez registrace u příslušných úřadů, pokud to nepřekračuje běžný rámec jejích podnikatelských aktivit.

Byznys v ohrožení

Patrick Fitzgerald, viceprezident Fedexu zodpovědný za marketing a komunikaci, ale obvinění odmítá. „Opakovaně jsme vládu žádali o seznam on-line lékáren, které se zabývají nelegální činností. Když nám DEA takový seznam poskytne, okamžitě pro tyto lékárny přestaneme doručovat. Vláda nám dosud ale žádný soupis nedodala,“ uvedl v prohlášení Fitzgerald.

Obvinění ale popisuje, jak kurýři Fedexu doručovali zásilky i na parkoviště, do prázdných domů nebo je prostě předávali na ulici. Proto firma zavedla opatření, kdy podobné zásilky z podezřelých internetových lékáren čekaly na vyzvednutí na určitých depech.

„Jsme přepravní společnost, která doručuje víc než 10 milionů balíků denně. Jsme připraveni a ochotni podporovat dodržování zákonů. Nejsme ale subjekt, který by měl zákony sám o sobě hlídat a jejich dodržování vymáhat,“ uvedl Fitzgerald. Přitom zdůraznil, že musí také chránit soukromí svých zákazníků. Navíc tento případ podle Fitzgeralda ohrožuje celý byznys expresní přepravy zásilek. Naznačuje totiž, že doručovací firma má zodpovědnost za případný nelegální obsah zásilek, které převáží.

Pro spotřebitele je nákup léků na internetu nejen pohodlnější, ale i diskrétnější než v klasických kamenných lékárnách. Podle průzkumu asociace lékárenských řetězců NACDS si v roce 2011 koupilo on-line léky bez platného předpisu 36 milionů Američanů.

Splňují tři procenta

Federální žalobkyně Melinda Haag tvrdí, že v zemi vznikla řada internetových lékáren, které dodávají obrovské množství léků nelegální cestou. Farmaceutická asociace NABP zjistila, že pouze tři procenta z více než 10 tisíc on-line lékáren, které monitoruje, splňují americké zákony a standardy.

Fedex ale není jediným doručovatelem, který byl vyšetřován kvůli údajnému zasílání nelegálních „zdravotnických“ zásilek. Jeho rival, další americká expresní společnost UPS, se loni přímému obvinění vyhnula tím, že zaplatila pokutu 40 milionů dolarů a začala s americkými vyšetřovacími orgány víc spolupracovat. Při tom se zavázala, že zavede opatření, která lékárnám znemožní touto cestou ilegální léky posílat.

Problémy s internetovými lékárnami měl v minulosti také třeba Google. Před třemi roky se musel vzdát 500 milionů dolarů kvůli tomu, že na svých stránkách zveřejnil inzeráty kanadských on-line prodejců, čímž nabízel nelegální import léků bez předpisu do Spojených států.

Novinky z logistiky a nákladní dopravy sledujte na logistika.ihned.cz.

Související