Služba zajišťující dovoz jídla, Ordr, rozšířila od 20. srpna oblast svého působení o pražský Karlín. Jedná se o druhou expanzi. Po týdenním skromném začátku v okolí Václavského náměstí se doručovací oblast téměř zdvojnásobila. Služba je společným projektem kuchařské školy Chefparade, kurýrní služby Messenger a mobilní agentury Strive (dříve uLikeIT).

„Rozváželi jsme teď od Těšnova po Karlovo náměstí. Směrem ke Karlínu nás však blokovala velká křižovatka a semafory na Florenci,“ říká šéf Ordru Jakub Plas. „Teď už ale společně s oblastí rozšiřujeme i náš cyklopark. O Karlín byl velký zájem a neustále nám ho někdo vypichoval jako nevyužitou šanci.“

Další rozšíření služby by mělo směřovat do oblasti kolem Anděla a Janáčkova nábřeží, kde se podobně jako v Karlíně koncentrují kancelářské budovy a tím pádem i velké množství potenciálních klientů.

Nabídka Ordru je poměrně omezená – každý den nabízí jedno jídlo, které lze objednat přes webové stránky nebo mobilní aplikaci mezi 11,30 a 14. hodinou. Výhodou je ale cena - za stovku zákazník pořídí nejen jídlo, ale i jeho dovoz. A také doba doručení, která se v průměru drží stále pod 6 minutami, přičemž limit je 10 minut od objednání.

Mezi největší firmy, které u nás zajišťují rozvoz hotových jídel, patří Damejidlo.cz nebo Jidloted.cz. Fungují jako webové portály, které shromažďují nabídku z různých restaurací, z nichž některé mají vlastní dopravu, ostatním pak služba zajišťuje za další poplatek i logistiku. Zákazník tu vedle ceny za jídlo zaplatí i poplatek za dovoz. Ten se většinou pohybuje v řádu desítek korun; pokud je zdarma, podmínkou bývá určitá minimální cena objednávky. Čas rozvozu se nejčastěji pohybuje mezi půlhodinou a hodinou.

 

 

Doručování pro službu Ordr zajišťuje kurýrní a expresní služba Messenger, a to pomocí nákladních kol, tzv. cargo bike. Firma je využívá od roku 2009 zejména pro rozvoz větších zásilek v centru města. Nechala si je vyrobit v Dánsku, na délku měří 245 cm a v nákladním boxu uvezou až 100 kg. Kurýři v něm nejčastěji doručují kartony vína, bedny od piva, menší kytice nebo dárkové koše.

Messenger původně působil jako lokální kurýrní firma v Praze a jejím okolí. Vznikl v roce 1991, ale už o čtyři roky později otevřel první pobočku v Brně. Dnes jich je celkem 13 po celé České republice a jedna na Slovensku – v Bratislavě.

 

Nákladní kola jezdí po většině metropolí Evropy (snímky z loňského veletrhu Transport Logistic v Mnichově)

Mnichov Transport Logistic 2013 051

Mnichov Transport Logistic 2013 053

Související