Zatímco ještě nedávno představovaly on-line obchody, i přes boom internetového nakupování, pro developery a správce moderních skladových parků po Česku pouze vedlejší klientelu, nyní se situace začíná podle předpokladu měnit. Částečně expanze souvisejí s blížící se vánoční sezonou, na vrub jdou ale i celkovému nárůstu on-line nakupování. Tyto pronájmy budou tedy dlouhodobějšího charakteru.

Alza plánuje otevření nového velkého skladu u Prahy - domlouvá se s developerem Prologis na pronájmu v Úžicích. O rozšíření skladových prostor uvažuje i Mall.cz. Loni otevřelo nové distribuční centrum u Brna Parfums.cz a letos jej rozšiřuje.

O rozšíření uvažuje také Czc.cz. Kromě toho zvětšují své sklady i firmy, které zajišťují dopravu zásilek. Například loni otevřelo nové centrální překladiště u Prahy PPL.

Podíl celkových nájemních transakcí on-line prodejců jen v první polovině roku 2014 vzrostl o 23 % oproti celému roku 2013.

Tento trend přitom kopíruje situaci v západní Evropě, kde se průměrný podíl on-line obchodů na celkové pronajaté skladové ploše pohybuje v posledních třech letech mezi 15 až 20 %.

Za nárůstem skladových ploch internetových prodejců v České republice stojí podle CBRE dva významné faktory. Prvním je stále rostoucí obliba nákupu na internetu.

Druhý faktor pak představují zahraniční internetoví prodejci, kteří si pronajímají skladové plochy v České republice. Ti sice nezásobují svými produkty tuzemský trh, ale využívají výhodné umístění Česka a zdejší nižší provozní náklady.

Jde například o americký Amazon, ale také německý on-line supermarket Allyouneed.com, který si v jednom z největších českých logistických parků v České republice, v CTParku Bor, pronajal přes 10 tis. m2 skladových ploch. Toto centrum bude sloužit pro zásobování německého trhu, přičemž on-line obchod rozšiřuje svou působnost také do dalších evropských zemí.

„Jen ve druhém čtvrtletí představovala poptávka internetových prodejců 32 % z celkové realizované poptávky, když pomineme renegociace. A v těchto číslech ještě není zahrnuta transakce společnosti Amazon na Praze západ,“ říká Michal Bezděka, vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí společnosti CBRE.

Související