56. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně bude letos probíhat mezi 29. září a 3. říjnem. Podle očekávání by si jej mělo prohlédnout více než 70 tisíc návštěvníků, což je zhruba stejně jako loni.

Součástí letošního MSV není partnerský logistický veletrh, firmy z oblasti manipulace, nákladní dopravy nebo balení se ale mají soustředit v hale A2. Z větších společností z logistického oboru se veletrhu zúčastní třeba Beewatec, Denios, DHL Express, Gaben, Gefco, Interroll, Kardex, Kühne + Nagel, Kasys, Still, Tart nebo Wanzl.

Hlavním tématem letošního strojírenského veletrhu je automatizace. V jeho rámci se představí 283 vystavovatelů měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky.

Rekordní čínská účast

K účasti na MSV se letos zatím přihlásilo přes 1600 vystavujících firem, z toho ze zahraničí jich přijede necelá polovina. Vůbec nejvíce – 282 vystavovatelů – se opět přihlásilo z Německa, druhé nejpočetněji zastoupenou zahraniční zemí je letos Slovensko s 85 firmami. Třetí příčka patří Itálii a čtvrtou nejpočetněji zastoupenou zemí je netradičně Čína, odkud se zatím přihlásilo 72 firem. Většina z nich přijede na veletrh poprvé.

Jde o nejrozsáhlejší čínskou účast za posledních patnáct let a mimo jiné se vůbec poprvé společně představí podniky ze západočínské průmyslové provincie Sečuán. Čínskou účast oficiálně zaštiťuje několik organizací na podporu zahraničního obchodu a společné stánky čínských firem návštěvníci naleznou v pavilonu Z.

Speciální partnerskou zemí je letos Thajsko. Export thajských průmyslových výrobků míří nejen do zemí sdružení ASEAN, ale také do Evropy a dosahuje hodnoty více než 200 mld. dolarů ročně. Hlavními vývozními artikly jsou subdodávky pro automobilový a elektrotechnický průmysl. „Spolupráce s Českou republikou nám pomáhá dostat se dále do východní Evropy," řekl velvyslanec Thajského království Vitavas Srivihok. Podle něho ČR představuje osmého nejvýznamnějšího partnera Thajska ze zemí EU.

Součástí veletržního programu letos bude například sněm Svazu průmyslu a dopravy, Konference Čína-Česká republika, byznys fórum thajsko-českého partnerství, Hospodářské fórum 10 let českého průmyslu v EU nebo konference o 3D tisku.

Související