V prvním pololetí vyrostlo ve střední Evropě 520 tis. metrů čtverečních, loni za celý rok téměř 700 tis. V Polsku nová výstavba v prvním půlroce (340 tis. m2) již téměř dosáhla objemu výstavby za celý rok 2013 (350 tis. m2). Většina nových hal ve střední Evropě vyrostla pod taktovkou čtyř developerů – Panattoni, PointPark Properties, Prologis a nově také MLP Group.

„Zájem o nové prostory je tak velký, že téměř všechna plocha se pronajme ještě před zahájením stavby. Z toho důvodu dnes téměř neexistuje spekulativní výstavba. Nejvíce se to projevuje v Polsku a České republice. Zájem táhnou nadále firmy z oboru automobilismu, sílí však také role internetových prodejců,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield.

Firmy si v regionu v prvním pololetí pronajaly téměř 1,9 mil. metrů čtverečních moderních průmyslových hal (loni ve stejném období 1,5 mil. m2). Nejvíce se v prvním pololetí pronajalo v Polsku - přes milion m2 a v České republice - 570 tisíc m2.

Rekordní Polsko

Silná poptávka na trhu stlačila průměrnou neobsazenost v celém regionu o více než jedno procento (z deseti procent v lednu 2014 na devět procent v červnu). Nejrychleji klesala v Maďarsku – o tři procenta. Nejmenší podíl volných ploch je na Slovensku (4 procenta) a v České republice (6,5 procenta). V Polsku klesl podíl volných ploch v prvním pololetí z téměř 11 na necelých 9 procent.

„Podle množství aktuálně rozestavěných parků v Polsku lze očekávat, že letošní výstavba v této zemi bude nejvyšší za posledních pět let. Pronájmy vzrostly za první pololetí letošního roku o 20 procent ve srovnání se stejným obdobím loni a do konce roku si toto tempo udrží. Developeři v Polsku se začínají zajímat i o města střední velikosti, která se nacházející poblíž velkých aglomerací,“ říká Tom Listowski, vedoucí průmyslového týmu Cushman & Wakefield v Polsku.

Slovensko je taženo především oblastí Bratislavy a několika velkými investicemi typu VW. Maďarský a rumunský trh pomalu začínají také pociťovat oživení, které jde ruku v ruce s pozitivním vývojem v celém středoevropském regionu. Především Maďarsko se po dlouhé době dostalo s nepronajatostí pod 20 procent, což by v případě dalšího zlepšení bylo jasným signálem pro nové developerské investice ve střednědobém horizontu.

Související