Internetový obchod Amazon oficiálně zahájil po ročním vyjednávání stavbu svého distribučního centra v Dobrovízi u Prahy. Skelet budovy, do které investuje developerská společnost Panattoni přes dvě miliardy korun, by měl stát v únoru příštího roku, pak Amazon začne do haly instalovat vybavení. Do plného provozu půjde centrum během léta.

"Tento projekt nejen přinese tisíce pracovních míst a miliony eur do místní ekonomiky, ale také ukáže rostoucí význam České republiky ve střední Evropě i ve světě," řekl Tim Collins, viceprezident Amazonu pro Evropu. Půjde již o druhou budovu Amazonu v Dobrovízi - loni se tu otevřelo menší centrum pro logistiku vráceného zboží, které zaujímá plochu 25 tis. m2.

V novém skladu bude pracovat kolem 2000 lidí na stálý pracovní úvazek, během předvánoční špičky pak můžou přibýt další až 3000. Množství sezonních pracovníků bude ale záležet na vytíženosti skladu, který bude s plochou 95 tis. m2 jednou z největších budov svého druhu v České republice. "Dřív Amazon využil plnou kapacitu takovéhoto distribučního centra do pěti až šesti let. Plán pro toto centrum, a vůbec poslední generaci těchto zařízení, je takový, že je využije naplno už během dvou let," říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko.

S náborem zaměstnanců na vedoucí a specializované pozice pro distribuční centrum v Dobrovízi začal Amazon už v dubnu. V první fázi hledá zaměstnance na manažerské a podpůrné pozice například do oddělení logistiky, financí a lidských zdrojů. Proces náboru logistických pracovníků pro skladování a expedování zboží začne ve druhé fázi, nejspíš na jaře 2015.

Developer Panattoni podepsal v rámci vyjednávání o výstavbě smlouvy o spolupráci s obcí Dobrovíz i lokálním občanským sdružením. Místní dostanou různé benefity, například půl milionu korun ročně pro děti a seniory, protihlukové stěny i bezpečnější silnice. Developer má také do konce roku 2015 vybudovat obchvat vesnice nebo modernizovat obecní čistírny odpadních vod.

DRUHÉ CENTRUM

O osudu dalšího velkého logistického centra, které mělo původně stát u Brna, se rozhodne až poté, co Amazon vyhodnotí provoz skladu u Dobrovíze, uvedl Tim Collins. Internetový obchod se kvůli průtahům se schvalováním výstavby v dubnu rozhodl plán na distribuční centrum v brněnské lokalitě Černovická terasa přesunout na jiné, blíže neupřesněné místo ve střední a východní Evropě. Nyní ale tento plán prozatím pozastavuje úplně.

Česká vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s Amazonem nadále jedná. "Chtěl bych doufat, že toto není v nejbližší době poslední základní kámen a že se v brzké době dočkáme druhého logistického centra firmy Amazon v České republice," uvedl ministr na slavnostním zahájení stavby u Dobrovíze. Nabízené lokality ale nechtěl specifikovat. Vláda prý navrhuje místa, kde je nízká zaměstnanost, ale mají dobrou logistickou dostupnost.

Podle informací deníku E15 má Amazon zájem o výstavbu ještě jednoho logistického centra. Na rozdíl od zmíněných obřích distribučních hal by mělo jít o ještě jedno centrum pro vrácené zboží, které by bylo o něco větší než to, jež od loňska provozuje v Dobrovízi. Vzniknout by mohlo v obci Pavlov, která leží také na rychlostní silnici R6, o čtyři kilometry dál od Prahy. Představitelé Amazonu to ale nepotvrdili.

POLÁCI UŽ OTEVŘELI

E-shop se rozhodl postavit také tři distribuční centra v Polsku. S vyjednáváním zde začal přibližně ve stejné době jako u nás. Skladové haly u Poznaně i Vratislavi ale byly otevřeny už během září, třetí zařízení by mělo jít do chodu za několik týdnů, řekl Tim Collins.

Výstavbou nových distribučních center v České republice a Polsku Amazon reaguje na rostoucí poptávku evropských zákazníků. Obchodu se stále daří zvyšovat tržby. Například v letošním druhém čtvrtletí mu vzrostly celosvětově téměř o čtvrtinu. Podle analýzy společnosti Channel Advisor se e-shop nyní zaměřuje zejména na expanzi v Indii a ve východní Evropě. Vedle toho mu logistická centra v Česku a Polsku, kde zatím místní verzi nákupního portálu neprovozuje, mají pomoct překlenout výpadky vzniklé stávkujícími německými zaměstnanci. Firma sama své strategické plány neupřesňuje, omezuje se většinou na konstatování, že jejím cílem je prodávat po celém světě.


Centrum Amazonu pro reverzní logistiku funguje v Česku už od loňska.

FOTO: AUTOR

Související