Do konce září změnily majitele v České republice kancelářské, maloobchodní, skladové nebo víceúčelové objekty v hodnotě více než 1,5 miliardy eur. A poslední měsíce roku na investičním trhu dlouhodobě patří k těm nejaktivnějším.

Vyšší investiční objemy vykázal tuzemský trh nemovitostí jen v letech 2007 a 2011. V prvém případě šlo o 2,6 miliardy eur, v druhém o 2,2 miliardy eur. Letošní výsledky podle DTZ svědčí o důvěře investorů ve stabilitu tuzemského realitního prostředí i v sílící ekonomiku.

Ve třetím čtvrtletí měli na českém trhu drtivou převahu američtí investoři (79 procent) a stejně tomu bylo i v prvních devíti měsících (49 procent). S výrazným odstupem následují němečtí investoři s 8procentním podílem ve třetím čtvrtletí 2014.

„Letos očekáváme ještě dokončení několika akvizic nákupních center jak v Praze, tak v regionech,“ upřesňuje Ryan Wray, business development director v pražské pobočce DTZ.

Aktuálně však investoři vyhledávají příležitosti především v oblasti logistiky. „Akvizice skladových a průmyslových nemovitostí si ve třetím čtvrtletí připsaly 84procentní podíl,“ konstatuje Lenka Šindelářová, vedoucí výzkumu DTZ.

Dvě největší transakce třetího čtvrtletí spadají právě do segmentu industriálních nemovitostí: PointPark Properties koupil za 523 milionů eur portfolio VGP Parků, Prologis pak získal za 80 až 100 milionů eur Rudná Business Park. Nové majitele však mají rovněž Panattoni Park Prague Airport nebo Tulipán Park Praha.

„Spousta nového kapitálu se ale nadále nikam neumístila a investoři mají ambiciózní plány. Přetlak zájmu o logistiku a retail se bude muset přelít i do kanceláří,“ odhaduje další vývoj Ryan Wray.

Související