Švédský výrobce zdravotnických prostředků Mölnlycke Health Care investuje do nové továrny v havířovské průmyslové zóně celkem 1,6 mld. korun. Společnost už v regionu jeden provoz má, v Karviné zaměstnává 600 lidí výrobou jednorázových chirurgických setů. Nová továrna v Havířově bude dokončená v roce 2017 a práci nabídne 200 až 300 lidem.
V Česku Mölnlycke kompletuje zakázkové chirurgické sety, které obsahují komponenty na jedno použití, potřebné pro konkrétní zákroky na operačním sále. Výroba v Havířově by měla být obdobná jako provoz v Karviné, přičemž společnost předpokládá, že kapacita nové továrny dosáhne čtyř milionů setů ročně.
Mölnlycke počítá s navyšováním prodeje takových chirurgických setů, což je podle generálního ředitele karvinského závodu Emmanuela Chilauda důvodem k posílení kapacit v Moravskoslezském kraji, kde společnost působí od roku 2002.
"Nejdůležitějším kritériem výběru nového působiště byla blízkost Karviné. Přirozeně jsme museli vzít v úvahu i logistiku, finance a lidské zdroje. V celkovém souhrnu pro nás byla havířovská průmyslová zóna Dukla nejatraktivnější volbou," vysvětluje Chilaud.
Karvinsko, kam spadá i Havířov, je s podílem 12 procent lidí bez práce čtvrté v tabulce okresů s nejvyšší nezaměstnaností. Nová továrna poskytne příležitost jak lidem s nižším a středním vzděláním, tak lidem s vysokoškolským diplomem na manažerských pozicích.
Demolice havířovského nádraží se odkládá, město odstoupilo od smlouvy - čtěte ZDE
Kolik peněz budeme vracet do Bruselu za vědecká centra? Mohou to být miliardy - čtěte ZDE
"Každá investice na Karvinsku je dobrá i vzhledem k očekávanému propouštění v OKD. Poslední dobou se hodně zvyšuje i počet uchazečů připadajících na jedno volné místo," uvedla Vladana Piskořová z ostravského úřadu práce.
V průmyslové zóně Dukla v Havířově bude Mölnlycke prvním velkým investorem. Město už prodej pozemků švédské firmě schválilo, na rozvoji havířovské průmyslové zóny úzce spolupracuje se společností Asental Land, spoluvlastníkem pozemků. Celkově má havířovská zóna rozlohu 34 hektarů a je určena pro lehký průmysl, administrativu nebo oblast výzkumu a vývoje.
Průmyslové zóny v Moravskoslezském kraji zabírají téměř 1150 hektarů a pracuje v nich dohromady přes 27 tisíc lidí. Obsazeno je zhruba 80 procent ploch, přičemž hlavním tahounem je v kraji automobilový průmysl.
Počet zaměstnanců v zónách vzrostl za poslední dva roky o několik stovek. "Neznamená to ale, že by tam vzniklo tolik pracovních míst. Některé firmy se tam třeba přestěhovaly i se zaměstnanci," dodává Dagmar Habiňáková z Úřadu práce Ostrava.