Nové belgické mýtné pro nákladní vozidla se bude vztahovat na všechny automobily s celkovou povolenou hmotností vyšší než 3,5 tuny. Výše poplatků bude záviset na délce projetého úseku, celkové povolené hmotnosti, emisní třídě daného vozidla a silniční kategorii.

Údaje týkající se mýtného se budou shromažďovat prostřednictvím palubních jednotek (OBU), které se budou objednávat na základě on-line registrace nebo na některém ze sta servisních míst v Belgii. Další budou průběžně vznikat v sousedních zemích.

 

Bezprostředně po registraci k mýtnému a instalaci palubní jednotky ve vozidle si uživatel bude moci vybrat mezi dvěma režimy platby - před (PrePay) a po absolvování cesty (PostPay).

Zatímco mýtné ve Vlámském a Bruselském regionu se bude vybírat jako daň (bez DPH), ve Valonsku se bude jednat o poplatek za využívání komunikace (s DPH). Předpokládá se, že veškerá finanční opatření budou dokončena v polovině roku 2015. Poté bude následovat zkušební fáze s cílem zajistit plně funkční infrastrukturu pro výběr mýta od začátku roku 2016.

„Registrace k mýtu bude stejně jako u řady dalších evropských mýtných systémů možná prostřednictvím DKV. Zákazníci tak budou moci využívat výhody jednoho vyúčtování z téměř 30 zemí a řadu dalších služeb,“ říká Ondřej Pavlík, výkonný ředitel české a slovenské pobočky DKV Euro Service.

Související