Od roku 2012 se objem pronajatých ploch výrobními firmami v České republice pohybuje v průměru kolem 250 000 metrů čtverečních ročně. Na těchto transakcích se téměř z jedné poloviny podílejí firmy spojené s automobilovým průmyslem.

Celková plocha, na kterou výrobní firmy každoročně expandují nebo přicházejí nové subjekty, však může být v konečném součtu mnohem vyšší. Na rozdíl od logistických společností, které většinou preferují pronájem, si totiž výrobci – i kvůli specifickým požadavkům na úpravu vnitřních prostor – průmyslové haly kupují nebo nechávají postavit na míru do vlastnictví. A tyto budovy se do statistik pronájmů samozřejmě nezapočítávají.

Výrobní společnosti v uplynulých pěti letech nejčastěji mířily do okolí Prahy, následoval Plzeňský kraj a jižní Morava. Nejmenší zájem naopak investoři projevovali o Vysočinu, Královéhradecký region a Zlínsko.

Nájemci z oblasti výroby se nerozhodují jen na základě infrastruktury nebo dopravní dostupnosti, ale dávají větší důraz také na kvalifikaci potenciálních pracovníků. Podstatným faktorem je rovněž napojení na logistiku nebo přímé odběratele.

„Aktuálně registrujeme v médiích ohlasy proti výstavbě průmyslových areálů a hal. Je třeba zdůraznit, že dobrá třetina těchto nemovitostí je ale určena k výrobě. A tudíž znamenají značný počet pracovních míst a přispívají k ekonomickému rozvoji regionu. A je skvělou zprávou, že do Česka míří další firmy s podobnou přidanou hodnotou, anebo ty stávající nadále expandují,“ řekl Michal Barthell, šéf industriálního oddělení DTZ.

Související