Jeden z největších amerických internetových obchodů Amazon ve středu získal oprávnění k testování dronů pro doručování svých zásilek. Stalo se tak dva týdny poté, co internetový gigant tvrdě zkritizoval americké úřady za liknavost ve schvalování komerčního testování dronů.
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) schválil testování dronů již v březnu po více než půl roce od doby, kdy o to Amazon požádal. Jenže za tu dobu už společnost testovat konkrétní model nechtěla. "Tento model už netestujeme. Přesunuli jsme se na vylepšenou verzi, kterou již zkoušíme v zahraničí," řekl podle International Business Times viceprezident Amazonu Paul Misener. "V žádné jiné zemi jsme nemuseli na povolení čekat více než dva měsíce," stěžoval si na přístup amerických úřadů.
Podle nového povolení může Amazon se svými drony létat výšce až 120 metrů nad zemí a jejich rychlost nesmí překročit 160 kilometrů za hodinu. Amazon zatím počítá s maximálně 80kilometrovou rychlostí.
Drony chce Amazon používat k doručování zásilek o váze zhruba do dvou kilogramů pro zákazníky ve vzdálenosti kolem 16 kilometrů. Balíček by měl ke klientovi ze skladu doputovat do půl hodiny. To vyžaduje, aby byl dron zcela automatický a byl vybaven technologií, která zabrání případné kolizi s dalšími létajícími objekty.
Společnost se sídlem v americkém Seattlu dlouhodobě usiluje o zavedení nového způsob doručování zásilek ke svým zákazníkům pomocí malých, samořídících letadel, i přesto, že čelí veřejné kritice a obavám o bezpečnost a z narušování soukromí.
Vzhledem k rostoucímu zájmu o provoz malých létajících strojů ze strany firem i jednotlivců vydal FAA v únoru obecná pravidla, která právně vymezují používání a pohyb dronů na americkém území.