O české komerční nemovitosti byl v první polovině letošního roku mezi investory zájem. Tuzemsko dokonce v celkovém objemu investic v realitním sektoru přeskočilo Polsko a dostalo se tak do čela středoevropských států.

V uplynulých šesti měsících se v Česku uskutečnily v oblasti nemovitostí transakce za 1,2 miliardy eur (zhruba za 32 miliard korun). Česká republika tak přilákala dokonce polovinu všech investic ve výši 2,4 miliardy eur, které plynuly do oblasti střední Evropy. Vyplývá to z průzkumu mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

Investovalo se například do kancelářských prostor nebo průmyslových budov, největší zájem ale byl o obchodní centra. "Fakt, že obchodní centra v žebříčku zájmu investorů po dlouhé době přeskočila kanceláře, je poměrně zajímavý. Ukazuje na důvěru realitních firem a fondů v ekonomický růst země," řekla vedoucí oddělení Research & Consulting Lenka Šindelářová.

Že se investicím do nemovitostí v Česku letos bude dařit, naznačil už průzkum realitní poradenské společnosti JLL z dubna. Tehdy byl již příliv kapitálu v realitním sektoru v tuzemsku větší než v Polsku. Potvrzuje to i zpráva CzechInvest z prvního čtvrtletí letošního roku. Z ní vyplývá, že v obchodu s nemovitostmi proběhlo vůbec nejvíc transakcí ze všech sektorů. Jednou z nich byl i dosud největší realitní obchod v historii Česka, kdy obchodní centrum Palladium koupila německá společnost Union Investment za víc než 15 miliard korun.

Související