Švédskému výrobci nákladních aut Volvo vzrostl ve druhém čtvrtletí provozní zisk o 82 procent na šest miliard švédských korun (17,4 miliardy korun). Překonal tak očekávání analytiků. Výsledek podpořily nižší náklady, vyšší odbyt nákladních aut v Evropě a Severní Americe a pokles švédské koruny. Firma současně zlepšila výhled prodeje nákladních aut v Evropě na letošní rok.

Tržby se ve čtvrtletí zvýšily o 17 procent na 84,8 miliardy švédských korun. Odbyt nákladních aut vzrostl o čtyři procenta, z toho v Evropě a Severní Americe o 19 procent.

Volvo je největší švédskou firmou podle objemu tržeb a jedním z největších soukromých zaměstnavatelů. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že provozní zisk se zvýší na 5,3 miliardy švédských korun.

Volvo se blíží ke konci programu, který počítá se snížením nákladů o deset miliard švédských korun. Snaha se podle pátečního sdělení firmy začala pozitivně promítat do výsledků hospodaření. Zlepšení však již nezachrání bývalého ředitele Olofa Perssona, který byl v dubnu propuštěn a nahradil ho Martin Lundstedt. Ten předtím působil v konkurenční Scanii.

Firma dodala, že situace na hlavních trzích s nákladními vozy je stabilní, výjimkou je pouze Brazílie. Podnik upozornil, že klesá poptávka po stavebních strojích v Číně, což může mít nepříznivé dopady na tvorbu zisku Volva. Firma ale zlepšila výhled prodeje nákladních vozů v Evropě o 10 000 na 250 000.

Volvo vyrábí nákladní auta, autobusy a stavební stroje pod vlastní značkou a pod značkami Renault, Mack a UD. Kromě toho vyrábí i lodní motory. O vedoucí postavení na trhu soupeří se společnostmi Daimler a Volkswagen, kterému patří Scania. Výrobní závody má Volvo v 19 zemích a své produkty prodává ve více než 190 zemích světa

Související