Švédskému výrobci nákladních aut Volvo vzrostl ve druhém čtvrtletí provozní zisk o 82 procent na šest miliard švédských korun (17,4 miliardy korun). Překonal tak očekávání analytiků. Výsledek podpořily nižší náklady, vyšší odbyt nákladních aut v Evropě a Severní Americe a pokles švédské koruny. Firma současně zlepšila výhled prodeje nákladních aut v Evropě na letošní rok.

Tržby se ve čtvrtletí zvýšily o 17 procent na 84,8 miliardy švédských korun. Odbyt nákladních aut vzrostl o čtyři procenta, z toho v Evropě a Severní Americe o 19 procent.

Volvo je největší švédskou firmou podle objemu tržeb a jedním z největších soukromých zaměstnavatelů. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že provozní zisk se zvýší na 5,3 miliardy švédských korun.

Volvo se blíží ke konci programu, který počítá se snížením nákladů o deset miliard švédských korun. Snaha se podle pátečního sdělení firmy začala pozitivně promítat do výsledků hospodaření. Zlepšení však již nezachrání bývalého ředitele Olofa Perssona, který byl v dubnu propuštěn a nahradil ho Martin Lundstedt. Ten předtím působil v konkurenční Scanii.

Firma dodala, že situace na hlavních trzích s nákladními vozy je stabilní, výjimkou je pouze Brazílie. Podnik upozornil, že klesá poptávka po stavebních strojích v Číně, což může mít nepříznivé dopady na tvorbu zisku Volva. Firma ale zlepšila výhled prodeje nákladních vozů v Evropě o 10 000 na 250 000.

Volvo vyrábí nákladní auta, autobusy a stavební stroje pod vlastní značkou a pod značkami Renault, Mack a UD. Kromě toho vyrábí i lodní motory. O vedoucí postavení na trhu soupeří se společnostmi Daimler a Volkswagen, kterému patří Scania. Výrobní závody má Volvo v 19 zemích a své produkty prodává ve více než 190 zemích světa

Související

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://logistika.ekonom.cz/c1-64337070-vyrobce-kamionu-volvo-predcil-ocekavani-zvysil-zisk-o-82-procent