Správce přístavu, Hamburg Port Authority (HPA), se rozhodl implementovat koncept SmartRoad. Zlepšení dopravní situace v přístavu a jeho bezprostředním okolí má zásadní vliv na dopravní situaci v celém městě.

„Chtěli bychom proměnit Hamburk v opravdu inteligentní město se spokojenými občany. A v tom nám právě pomáhá koncept SmartRoad. Jsme rádi, že právě občané města jej hodnotí velmi pozitivně, i vzhledem ke zmenšení dopravních zácp o 15 procent. Rada města pro změnu ocenila snížení provozních nákladů o 75 procent,“ říká Jens Meier, předseda správní rady HPA.

To má hamburskému přístavu umožnit do roku 2025 zvýšit propustnost až na 17 milionů kontejnerů ročně (z loňských 9,7 milionu), aniž by se tím výrazně zvýšila uhlíková stopa.

Internet věcí ve velkém

Hamburský přístav je srdcem celého města a zabírá téměř desetinu jeho rozlohy. Do přístavu vede 85 železničních tratí a denně jím projedou tisíce nákladních a osobních aut, vlaků a samozřejmě i lodí.

POrt of Hamburg infoGr CZKoncept SmartRoad ukazuje možnosti, které přináší propojení lidí, věcí, procesů a dat. Senzory umístěné v silnicích a v jejich bezprostředním okolí mohou dopomoci k plynulému provozu na pozemních komunikacích, bezpečné jízdě vozidel, ale i automatickému detekování nehod a vyslání záchranných složek.

„Nasazení moderních technologií v Hamburku, ale třeba i v Barceloně, Santanderu, Nice a řadě dalších měst v praxi ukazují, že koncept chytrých měst může přinést zvýšení kvality života pro jejich obyvatele a zároveň přinést do městských rozpočtů prostředky navíc a další uspořit,“ říká Pavel Křižanovský, technický ředitel společnosti Cisco.

Stejně tak mohou senzory v silnicích detekovat jejich potenciální poškození. Díky tomu se může automaticky naplánovat oprava dříve, než se situace ještě zhorší a vyžádá si rozsáhlejší a tím i nákladnější opravu.

Totéž platí i o senzorech v různých pohyblivých částech přístavní infrastruktury, jako je například most Kattwyk Lifting. Oddělení technické údržby má díky senzorům přesný přehled o stavu jednotlivých komponent mostu. Může tak efektivněji plánovat jeho údržbu a předcházet neplánovaným problémům a tím i dalším dopravním komplikacím na vodě i na silnicích.

Projekt SmartRoad je výsledkem podepsání dohody z dubna 2014. Kromě společnosti Cisco jsou partnery Phillips (inteligentní osvětlení), AGT International (analytický software), T-Systems (IT služby a poradentství), World Sensing (monitoring a senzory) a Kiwi (videoanalytika a anonymita údajů).

Související