Stovky nelegálních imigrantů se v noci na čtvrtek v oblasti francouzského přístavního města Calais opět pokoušely, mnozí z nich vícekrát, dostat z Francie do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Francouzské ministerstvo vnitra podle webu stanice TF1 připustilo, že už dva měsíce registruje každou noc 1500 až 2000 takových pokusů. Zemřela přitom už desítka běženců. Některá britská média vyzývají Londýn, aby proti imigrantům poslala armádu.
Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy. Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti. Oblast terminálu o rozloze 650 hektarů má plot o délce 28 kilometrů.
"Nájezdy" přistěhovalců u tunelu podle společnosti Eurotunnel komplikují život zvláště řidičům kamionů, do kterých se imigranti snaží dostat, někdy úspěšně.
"Je jasné, že některým se podaří dostat se do Anglie a že ostatní běženci o tom vědí. To je utvrzuje v přesvědčení, že masové průniky jsou nejlepší způsob, jak projít. Nemají tedy důvod přestat, naopak vidí důvod počet pokusů zvýšit," řekl deníku Le Figaro jeden z asi 370 policistů, kterými francouzské úřady posílily ostrahu tunelu.
"Pokusil jsem se tuto noc třikrát (dojet do Británie tunelem). Se všemi těmi strážci je to ale velmi těžké. Vím, že je to velmi nebezpečné, ale zkouším to dál," řekl u Calais agentuře AFP asi třicetiletý Súdánec, který s ostatními asi 3000 nelegálními běženci přežívá v improvizovaném táboře u Calais.
Podle reportáže stanice France Info jsou uprchlíci odhodlaní dostat se do Británie bez ohledu na veškerá rizika. "Máme obrovskou motivaci a jsme plni naděje. Po tom, čím jsme prošli, už se ničeho nebojím. Když zde zemřu, tak to bude prostě osud. Anglie je lepší (než Francie): umíme jazyk a je jednodušší obdržet povolení k pobytu," řekl redaktorce 22letý údajný etiopský student ekonomie krátce před svým již pátým pokusem dostat se přes průliv. Pevně věřil, že se mu to tentokrát povede, a možná se tak i opravdu stalo. Většina běženců se ale jako vždy vracela do deset kilometrů vzdáleného tábora se zarudlýma očima od slzného plynu policistů.
Zatím rekordní počet pokusů úřady zaznamenaly v noci na středu, kolem 2300. Zemřel přitom jeden mladý Súdánec, jehož nechtěně přejel kamión, do kterého se snažil dostat. Ve středu odpoledne byl v Paříži podle místních médií vážně zraněn jeden Egypťan, který chtěl tajně dojet do Británie podmořským tunelem na střeše osobního rychlovlaku Eurostar. Na nádraží Garde du Nord ho přitom zasáhl elektrický proud a jeho stav je kritický. Od začátku června zemřela při pokusech o překonání podmořského tunelu asi desítka imigrantů.