Zlínská firma NWT se rozhodla obrátit naruby trend řady domácích podniků, které chtějí ušetřit a přesouvají výrobu do Číny. Místo toho zvolila opačné řešení a dokázala přilákat Číňany do Česka.

"Před rokem nás oslovili Číňané ze společnosti Haijie, jestli bychom s nimi nezačali vyrábět interaktivní tabule," popisuje David Vítek, spolumajitel zlínského technologického holdingu NWT. "Dá se na nich zobrazovat i psát rukou, všechny poznámky je pak možné uložit," vysvětluje.

Firma Haijie, která tabule vyrábí v čínské provincii Che-pej a prodává na Blízký východ i do Evropy, teď chce jejich výrobu přestěhovat do Česka. "Spočítali si, že je to vyjde levněji, protože náklady na pracovní sílu jim v Číně strmě rostou. Taky nás to překvapilo," říká Vítek.

Čínská Haijie a NWT proto před několika měsíci založily společný podnik Indota se sídlem na Moravě, který mají rozdělený v poměru 51 ku 49 procentům. "Zní to trochu exoticky, aby Číňané stěhovali výrobu do Česka. Ale mají dobrý produkt a dokážou ho nabídnout několikrát levněji než konkurence," uvádí Vítek, který nabídku na společný podnik od Číňanů dostal na doporučení známého. Investory Haijie jsou přitom majitelé Farmy čínsko-československého přátelství, která v Číně zaměstnává desetitisíce lidí. I díky tomu mají vazby na tuzemské podnikatele, a Česko tak dostalo přednost před druhou zvažovanou lokalitou − Rumunskem.

Haijie v čínské továrně na interaktivní tabule zaměstnává 250 lidí, ve zlínské Indotě by mělo do konce roku získat práci do desítky zaměstnanců. Příští rok se jejich počet navýší. "Tabule budeme montovat v naší výrobě LED světel, jsou to podobné technologie, takže už máme některé vybavení," vysvětluje Vítek z NWT, který investice do výroby tabulí odhaduje v příštích třech letech na jednotky milionů korun. "První tabule v Česku vyrobíme do konce roku," plánuje Vítek.

Zpočátku bude Indota komponenty k výrobě tabulí spíše dovážet, ale postupně by se i jejich výroba měla přesunout na Moravu. "Zadáme je subdodavatelům, už jsme o tom jednali, aspoň využijeme volné kapacity v regionu," míní Vítek.

Interaktivní tabule jsou křížencem klasické tabule, dotykové obrazovky a projekčního plátna, používají se pro výuku ve školách nebo k efektivnějším poradám v zasedacích místnostech velkých firem. Haijie je teď prodává i ve Švédsku a na Slovensku, ve velkém je vyváží třeba do Saúdské Arábie. Právě na tamní trh by v budoucnu měly putovat z Česka. "Made in EU tam má dobrý zvuk, i to je součást strategie přesunu výroby," podotýká Vítek.

Indota by ale tabule chtěla dodávat i na český trh. "Konkurence podobné tabule nabízí v ceně kolem padesáti tisíc korun, dřív se prodávaly i za dvojnásobek. My je budeme prodávat za zhruba dvacet tisíc, máme níže nastavenou marži," doplňuje Vítek s tím, že velká část škol už je sice interaktivními tabulemi vybavená, ale v menších venkovských školách by pořád mohl být prostor se prosadit. "Tam by nám mohla pomoct ta nižší cena," upřesňuje Vítek.

Zlínský holding NWT má roční obrat zhruba 1,5 miliardy korun a soustřeďuje se na širokou škálu oborů, které většinou souvisí s inovativními technologiemi. Vítka proto kromě tabulí teď zaměstnává vše možné od budování bioplynových stanic a vlastního callcentra přes výrobu strun do 3D tiskáren až po high-tech skleníky, kde pěstování rajčat ovládá počítač.

"Intenzivně teď pracujeme i na výzkumu pyrolýzy, což je projekt na alternativní zpracování odpadu," dodává Vítek.

Související