Hasičům se v neděli odpoledne podařilo zlikvidovat požár ve skladu textilu v tovární hale v pražských Vysočanech. Následně prozkoumali budovu termovizí a nalezli ještě několik míst s vyšší teplotou. Po jejich zchlazení požárníci zhruba ve 20:00 odjedou. ČTK to řekl ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský. Podle prvotních informací ve skladu shořelo zboží za zhruba deset milionů eur (přes 270 milionů korun). Na budově je škoda předběžně vyčíslena na deset až 15 milionů korun. Do vzduchu se podle měření nedostaly žádné nebezpečné látky, při požáru nikdo nebyl zraněn.

Oheň se již od rána nerozšiřoval, hořelo ale stále několik ohnisek. Budovu dopoledne prohlédl statik, následně povolil hasičům vstup do skladu. Hasiči pak museli rozebrat a uhasit jednotlivé hromady textilu. Odpoledne zůstaly na místě ještě dvě jednotky požárníků, kterým se oheň povedlo zlikvidovat.

Do rána se podařilo požárníkům dostat oheň pod kontrolu, v neděli se již oheň nešířil. Statik před polednem povolil hasičům a vyšetřovatelům vstup do budovy. Podle ředitele pražských hasičů Romana Hlinovského museli požárníci následně rozebrat vysoké vrstvy textilu a dohasit je. V odpoledních hodinách se požárníkům podařilo oheň zlikvidovat, objekt ještě začali prohledávat termovizí.

Vyšetřovatelé zatím nevědí, proč začalo v hale hořet. Místo začali zkoumat policisté i hasiči. Požárníci odebrali vzorky, které odešlou na analýzu, a udělali fotodokumentaci. Místo budou nadále prohledávat. V pondělí dopoledne bude objekt ještě prohlížet i policie, která ho bude i přes noc střežit.

V areálu bývalé ČKD se prostřídalo podle Hlinovského 19 jednotek, tedy zhruba 90 hasičů. Pracovalo zde asi 40 dobrovolných a 50 profesionálních požárníků. V jednu dobu byli na místě všichni společně, museli například dodávat na místo vodu. S hašením i měřením zplodin pomáhal vrtulník.

Kvůli požáru uzavřeli v noci policisté Kolbenovu ulici v obou směrech od náměstí OSN až po Kbelskou ulici. Provoz obnovili v neděli krátce po 11:00. Nemohly se konat největší bleší trhy v Praze na tržišti u stanice metra Kolbenova.

Podle Hlinovského byl požár výjimečný zejména výší škody, která podle předběžných odhadů přesáhla čtvrt miliardy. Nejvyšší škodu způsobil v Praze požár levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, ke kterému došlo 16. října 2008.

Praha škodu vyčíslila na více než miliardu korun. Požár způsobila nedbalost (zapomenuté věci na zapnutém elektrickém vařiči), viníka se nepodařilo vypátrat.

K nejtragičtějšímu požáru v Praze došlo v noci na 27. října 2010, kdy plameny zachvátily k demolici určený drážní objekt na pražské Florenci. V troskách ohořelé budovy, v níž často přespávali bezdomovci, našli záchranáři těla devíti lidí. Podle policie katastrofu způsobil svou nedbalostí při zacházení s otevřeným ohněm čtyřicetiletý muž, který byl jednou z obětí požáru.

Související