Ruská státní letecká společnost Aeroflot převezme ztrátovou dvojku ruského leteckého trhu Transaero. Z transakce, o níž v úterý informovaly obě firmy, vzejde jeden z největších leteckých přepravců světa.

Sloučení největších ruských aerolinek si vynutila ekonomická krize v zemi, která místní letecké přepravce tvrdě zasáhla, uvedla agentura Reuters.

Aeroflot koupí 75 procent akcií Transaero, převzatou společnost podrobí reorganizaci a začlení ji do své struktury, uvedl mluvčí Aeroflotu, kterého citovala tisková agentura RIA Novosti.

Součástí transakce bude převzetí dluhu Transaero, který na konci loňského roku dosahoval 106 miliard rublů (zhruba 38 miliard korun). Informovaný zdroj Reuters řekl, že Aeroflot odkoupí akcie Transaero za symbolický jeden rubl.

Dohodu obě firmy uzavřely na úterní schůzce s prvním místopředsedou ruské vlády Igorem Šuvalovem, uvedla firma Transaero. Transakce dokládá snahu Kremlu podpořit krizí ohrožená odvětví.

Ruští zákazníci kvůli krizi omezili lukrativní lety do zahraničí a vnitrostátní lety jsou pro přepravce často ztrátové. Ruské aerolinie loni vykázaly úhrnnou ztrátu kolem 30 miliard rublů, asi šestkrát vyšší než za rok 2013, uvádějí údaje Ruského sdružení leteckých přepravců.

Související