Výrobce televizí Changhong Europe investuje v Nymburku do rozšíření závodu na výrobu elektroniky 650 milionů korun. Dnes se na tom dohodli zástupci firmy s středočeským hejtmanem Milošem Peterou (ČSSD), který je nyní na návštěvě Číny. Informaci potvrdil Petr Kučera z tiskového oddělení hejtmanství. Společnost nyní v závodu u Nymburka zaměstnává zhruba 300 lidí.

Přesný termín rozšíření závodu ještě není určený. "Základní kámen rozšíření by mohl být položen v prvním pololetí příštího roku u příležitosti návštěvy zástupců partnerské provincie S'-čchuan v Česku," uvedl hejtman. Jasné není ani to, o jaký výrobní program bude závod rozšířený. Mohlo by jít například o lednice či klimatizace.

Část nymburské průmyslové zóny by podle dnešního jednání mohla být vyčleněna pro čínské investory. Mohl by tam například fungovat některý z přímých dodavatelů Changhongu. "Pro společnost by to znamenalo ušetření nákladů," dodal hejtman.

Čínská strana se podle hejtmana zároveň pozastavila nad nápadem českého ministerstva práce a sociálních věcí omezit od roku 2016 počty zahraničních zaměstnanců ve firmách. "Pro firmu by to mohlo znamenat problém v hlavní sezoně, kdy kvůli skokovému nárůstu poptávky potřebují nabrat agenturní zaměstnance, kteří se rekrutují převážně právě ze zahraničních dělníků. Slíbil jsem probrat tuto záležitost s ministryní Michaelou Marksovou," dodal Petera.

Středočeský kraj chce v čínském městě Čcheng-tu zřídit své zastoupení, které bude lákat turisty k návštěvě středních Čech a pomáhat českým a čínským firmám při navazování spolupráce. Představitelé kraje se na tom dohodli v pondělí na návštěvě partnerské provincie S'-čchuan.

Firma Changhong patří mezi nejvýznamnější výrobce spotřební elektroniky v Číně. Kromě televizorů vyrábí především kompresory, klimatizační jednotky, chladničky, ale třeba také mobilní telefony. Zaměstnává 87 tisíc zaměstnanců po celém světě. Nymburská továrna je přitom podle vedení firmy nejdůležitějším výrobním závodem Changhongu v zahraničí. Do její výstavby a rozvoje dosud investovala 38 milionů dolarů. Letos v Nymburce vyrobí více než milion televizorů.

Továrna umístěná v nymburské průmyslové zóně je v provozu od roku 2006. Někdejší investice 250 milionů korun byla tehdy v tuzemsku ojedinělá, v Česku totiž čínské firmy zatím moc neinvestují. To by se ale do budoucna mohlo změnit. Podle deníku E15 vznikne letos v plzeňském průmyslovém parku developerské společnosti CTP továrna čínského výrobce obrazovek a další elektroniky Hisense. Značné investice do ČR plánuje čínská společnost CEFC, která nakoupí významné podíly v několika českých firmách. Získá fotbalový klub Slavia Praha, téměř poloviční podíl v letecké společnosti Travel Service, se společností Pivovary Lobkowicz se dohodla, že v ní spolu s partnery převezme 79,4 procenta.

Prezident Miloš Zeman dohody považuje za pravděpodobný začátek čínské investiční expanze a objem investic odhaduje na zhruba deset miliard korun. Další investiční vlnu, které se budou účastnit další významné čínské firmy, prezident předpokládá.

Související