„Většina našich odběratelů je z Německa a dalších států západní Evropy. To je také jeden z důvodů, proč jsme se náš nový závod rozhodli umístit právě do Chebu,“ vysvětlil prezident společnosti BWI Jiang YunAn.

Výrobce tlumičů a brzdových systémů BWI má zatím ve světě šest závodů. Dva v Číně, dva v USA, jeden ve Francii a jeden v Polsku.

Se vstupem společnosti BWI asistovala realitně poradenská společnost CBRE společně s developerem projektu Panattoni Europe a investičním fondem Accolade, který také stavbu nové budovy financuje a bude ji dlouhodobě pronajímat.

„Očekávám, že v našem chebském parku brzy přivítáme i další nové investory,“ uvedl Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade.

„Nyní pracujeme na několika dalších projektech pro chebskou zónu, které jsou ve finální fázi rozhodovacího procesu,“ doplnil Michal Bezděka, head of industrial agency společnosti CBRE.

BWI bude v novém závodě vyrábět pasivní tlumiče pro vyšší řady vozidel automobilek, mezi které patří značky jako BMW, Volvo, Audi, Opel či JLR.

Chebský závod na 15 000 metrech čtverečných by měl být dokončen na konci května 2016, výroba pak začne na počátku roku 2017.

„BWI je velmi významná globální firma s mnoha pobočkami po celém světě, takže její příchod do Chebu je skvělou zprávou, zejména díky novým pracovním místům. Bude také prvním novým podnikem v rozšířené druhé etapě průmyslové zóny, v níž by postupně mělo najít práci až tisíc lidí,“ řekl starosta Chebu Petr Navrátil.

Až 600 zaměstnanců 

V první fázi nabídne podnik 300 pracovních míst. BWI však uvažuje i o expanzi, díky které by se toto číslo zdvojnásobilo. „Nabírání zaměstnanců pro první fázi běží už nyní, obsazovány jsou nejvyšší pozice. Nábor pracovníků do výroby by měl být spuštěn na začátku roku 2016,“ řekla Linda Kitzbergerová z agentruy Grafton Recruitment.

S dostupností kvalitní pracovní síly to ale nemusí být jednoduché. Chebsko má v současné době nejnižší nezaměstnanost v Karlovarském kraji, jen pětiprocentní. Celý Karlovarský kraj má míru nezaměstnanosti 6,8 procenta a nejvíce lidí bez práce je na Sokolovsku, 8,5 procenta. Právě odsud by mohli lidé do chebské zóny dojíždět. Výrobní firmy v Karlovarském kraji si ale stěžují nejen na nedostatek technicky vzdělaných pracovníků, ale i na kvalitu jejich vzdělání.

V Chebské průmyslové zóně nyní působí 14 firem, které zaměstnávají asi 1200 lidí. Je tak v současné době největší v Karlovarském kraji.

Související