Český průmysl pokračuje v dobré kondici, jeho produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 procenta, ukazují čerstvá data Českého statistického úřadu. Trh ale čekal růst zhruba o devět procent.

"Srpnová průmyslová produkce dnes sice opticky zklamala, nicméně se s velkou pravděpodobností opět opakuje scénář z minulého roku, kdy vlivem celozávodních dovolených došlo v průběhu srpna k výraznému poklesu produkce," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Na mimořádný vliv podnikových dovolených ukazuje i výrazný propad srpnové produkce v porovnání s červencem - po vyloučení sezónních vlivů klesla o 4,3 procenta.

"Srpnová data o průmyslové produkci tak nemá příliš smysl komentovat, jelikož jsou podstatně ovlivněny efektem dovolených v tuzemských, ale i zahraničních firmách. Z toho důvodu tak slabší čísla není zapotřebí interpretovat negativně," dodává Seidler.

"Průmysl by si měl v dalších měsících tuto letní slabost vynahradit. Ovšem s ohledem na klesající předstihové indikátory a zpomalení průmyslu v Německu lze čekat zpomalení průmyslové výroby i v ČR," odhaduje budoucí vývoj Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 procenta, v červenci se zvýšila o 2,2 procenta. Růst tržeb v srpnu zpomalil z červencových 2,8 procenta na 0,9 procenta.

Vedle výroby aut k růstu průmyslu přispěly produkce pryže a plastů a kovových konstrukcí. Výroba naopak klesla v chemickém průmyslu, v tisku a rozmnožování nahraných nosičů, výrobě počítačů a elektronických a optických přístrojů.

Růst ve stavebnictví se zpomalil, maloobchodní tržby rostly

Růst stavební produkce v srpnu zpomalil. Stavebnictví meziročně stouplo o 4,7 procenta po červencovém růstu o 12,3 procenta. Táhly ho inženýrské stavby, které nahradily výpadek v pozemním stavitelství. Ubylo také vydaných stavebních povolení a dokončených bytů, naproti tomu se začalo stavět víc bytů než před rokem.

Tržby v maloobchodě bez aut v srpnu meziročně vzrostly o 3,3 procenta. Růst tak proti červenci, kdy stouply o 5,5 procenta, zpomalil. Nárůst tržeb zaznamenaly všechny hlavní skupiny sortimentu, výrazněji klesl jen prodej oděvů a obuvi. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply o 7,3 procenta.

Související