Čína v pondělí představila svůj první velký dopravní letoun vlastní výroby. Letadlo C919 bude zejména na domácím trhu konkurovat strojům amerického Boeingu a evropského výrobce Airbus. První zkušební let nového letounu se plánuje v příštím roce a stroj by se měl začít používat v roce 2019. Sdělila to státní společnost Commercial Aircraft Corp of China (COMAC), která letadlo vyvinula a vyrábí.
Státní čínská televize ukázala podle agentury Reuters záběry letounu, jak sjíždí z montážní linky šanghajského závodu COMAC. Ceremoniálu se zúčastnily zhruba čtyři tisíce vládních činitelů a dalších hostů.
COMAC už na svůj letoun získal 517 zakázek, hlavně od domácích leteckých společností. Letoun se dvěma motory a úzkým trupem pro až 168 cestujících bude soutěžit s modely Boeing 737 a Airbus A320, které tvoří více než polovinu letadel používaných čínskými aeroliniemi. Nový stroj bude nyní procházet pozemním testováním.
Projekt C919 je jednou z několika iniciativ čínského vedení, které chce Čínu přeměnit z levné "továrny světa" ve výrobce vyspělých technologií. Vývoj letadla začal v roce 2008, kvůli problémům ve výrobě se ale výrazně zpozdil za původním plánem, který předpokládal první let už v roce 2014.
Jiný čínský státní podnik už začal vyrábět menší regionální letoun ARJ-21 a loni jeho první exempláře dodal čínským zákazníkům. Tento stroj je určen pro trh, na němž dominuje brazilská společnost Embraer a kanadský Bombardier.
Boeing odhaduje, že čínský trh bude v příštích dvou desetiletích potřebovat 5580 letadel. Jejich celková hodnota se má pohybovat kolem 780 miliard dolarů (19,2 bilionu korun).
Čínská firma COMAC chce se strojem C919 konkurovat Airbusu i Boeingu |
Zdroj: Reuters |