Wal-Mart, provozovatel největší světové sítě maloobchodů, v pondělí požádal americké regulátory o povolení provádět zahájit venkovní testy dronů. Bezpilotní letouny mají sloužit k doručování zboží objednaného přes internet do domácností. Wal-Mart tak napodobil internetového prodejce Amazon, který drony zkouší od letošního jara.

Wal-Mart v uplynulých několika měsících zkoušel využití bezpilotních strojů v uzavřeném prostoru. Nyní usiluje i o venkovní testy. Podle agentury Reuters použije drony vyrobené v Číně.

Jejich použití bude znamenat další zefektivnění distribuce, které by Wal-Martu mělo ušetřit značnou část nákladů. Z žádosti společnosti vyplývá, že chce letadla používat k "doručování zásilek na pobočky Wal-Martu, stejně tak i k zákazníkům domů".

Kromě Amazonu drony testují i další společnosti - například Google. To vytváří tlak na americký Federální úřad pro letectví (FAA), aby v dohledné době schválil celoplošná pravidla pro komerční použití těchto strojů. Michael Whitaker z FAA již v červnu uvedl, že úřad by měl připravit finální pravidla pro bezpilotní letouny během následujících 12 měsíců. To znamená dříve, než původně úředníci plánovali. Komerční užití dronů dosud zákon nepovoluje, společnosti však mohou požádat o výjimku. 

Zatím FAA schválil přes dva tisíce výjimek souvisejících s testováním komerčního použití dronů.

FAA nyní zkoumá, zda je žádost Wal-Martu podobná těm, které dříve podaly ostatní firmy. To by celý proces schvalování značně urychlilo. "Drony mají velký potenciál k dalšímu propojení naší rozsáhlé sítě prodejen, distribučních center, center plnění a dopravní flotily," oznámil Dan Toporek, mluvčí Wal-Martu.

Související