Ukrajinské úřady v pondělí zahájily blokádu nákladního automobilového a železničního spojení s Ruskem anektovaným Krymem. Oznámila to na Twitteru kyjevská vláda. Opatření předcházel dopis prezidenta Petra Porošenka, který vládě navrhl spojení mezi Ukrajinou a Krymem dočasně pozastavit. Premiér Arsenij Jaceňuk tento krok rovněž doporučil.

"Hlava státu v dopisu navrhuje vládě dočasně zastavit nákladní automobilové a železniční spojení s Krymem v obou směrech," uvádí se v prohlášení Porošenkovy kanceláře zveřejněném v pondělí. Dopis konstatuje, že "jedním z nynějších prioritních úkolů orgánů státní moci je určení modelu dalších vztahů Ukrajiny s okupovaným Krymem". Rozhodnutí zastavit nákladní přepravu padlo bezprostředně poté.

Přeprava nákladu na Krym a z okupovaného poloostrova vázne už od poloviny září, kdy se živelně rozhodli zastavit dopravní spojení aktivisté hnutí Blokáda Krymu. Minulý víkend se protiruští aktivisté odhodlali k dalšímu kroku, když zřejmě jejich rukama severně od Krymu padly dva sloupy dálkového elektrického vedení a dodávka proudu z Ukrajiny na poloostrov se zastavila.

Premiér Arsenij Jaceňuk v pondělí dal najevo, že prezidentův návrh na zastavení nákladní přepravy na Krym a z Krymu podporuje. Premiér zároveň pohrozil, že Kyjev "zrcadlově" odpoví na plán Ruska zastavit s platností od 1. ledna příštího roku dovoz ukrajinských potravin do Ruska. Ministr vnitra Arsen Avakov v pondělí prohlásil, že Ukrajina by měla zastavit jakékoliv obchodní styky s anektovaným Krymem. Avakov rovněž podpořil zastavení dodávek proudu.

Moskva o záměru zastavit dovoz potravin z Ukrajiny informovala minulý týden. Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev řekl, že plán souvisí se zapojením Kyjeva do protiruských sankcí, vyhlášených v Evropské unii a USA po loňské ruské anexi Krymu.

Související