Přestože představa počítačového systému, který s lidmi mluví, dává jim příkazy a lidé je bez zaváhání plní, může znít jako námět k hororovému filmu, jde již o běžně nasazovanou technologii, která dnes a denně usnadňuje práci tisícům lidí. Nasazení moderního WMS (Warehouse Management System) a využití všech jeho možností tak není něco, čeho by bylo třeba se bát. Naopak, zefektivnění skladových procesů může v současnosti poskytnout firmě výhodu na trhu a v budoucnu bude nasazení řízeného skladu téměř povinností pro udržení konkurenceschopnosti.
"Ve chvíli, kdy firma řeší nedostatečný výkon skladu, nedostatek prostor, personálu nebo jeho nízkou kvalifikaci, chybovost a záměny zboží, jde o správný moment, kdy využít specializovaných WMS řešení," popisuje běžnou situaci před úvahami o implementaci systému řízeného skladu Jiří Bílý, obchodní ředitel společnosti U&Sluno, dodavatele řešení G.O.L.D. Stock. Zavedením systému adresně řízeného skladu se především zásadně mění klíčové procesy ve skladech. Skladník již nerozhoduje o umístění zboží, vše řídí systém. Hlavním přínosem implementace je procesní řád. "Dosavadní často nejednoznačné pracovní postupy se zavedením WMS mění na posloupnosti standardních činností prováděných skladovými pracovníky podle jednoznačných instrukcí informačního systému. Důsledkem této změny paradigmatu je nárůst výkonnosti skladových pracovníků i kvality jejich práce," vysvětluje Josef Černý, vedoucí oddělení logistických aplikací ve společnosti ICZ, která dodává systém WMS Osiris.
Při výběru WMS do konkrétního provozu je důležité zjistit, nakolik je systém flexibilní a dokáže se tak přizpůsobit specifickým parametrům skladu a požadavkům jeho provozovatele. "Zákazníci především očekávají, že poskytneme co nejvíce, co nejrychleji a za minimální cenu. Trendem v požadavcích je trvalá pružnost, tedy rychlá reakce na potřeby zákazníka jak v procesech, tak v reportování," uvádí Jiří Pejčoch, odborný konzultant ve společnosti Data Software Brno, jež nabízí řešení WMS HighJump WA.
Základním požadavkem je bezproblémové napojení na firemní systém ERP (Enterprise Resource Planner). Především menší a střední společnosti pak dávají přednost modulárním řešením, která dokážou růst společně s rozvojem jejich logistiky. "Dalším zajímavým trendem při výběru poskytovatele WMS jsou zvyšující se nároky na analytickou činnost před samotným nasazením takového systému. Stále častěji tak řešíme komplexní procesní audity, které již nejsou zaměřeny jen na logistiku v rámci skladu, ale i na návazné procesy ve firmě," prozrazuje Luboš Doležal, obchodní ředitel ve společnosti Kodys, která na českém trhu implementuje řízený sklad Accellos One Warehouse.
Díky systému také management získá maximální přehled o fungování skladu. Na základě získaných dat je rovněž možné jeho fungování dále zlepšovat. Vyšší poptávku po reportingu potvrzuje vícero dodavatelů. Zákazníci potřebují nejen řídit skladové procesy, ale i měřit produktivitu práce konkrétních zaměstnanců. "Obecně lze říci, že zákazníci stále častěji očekávají maximální možnou míru automatizace skladových procesů tak, aby práce ve skladu byla direktivní a jednoduchá. Chtějí být ve své činnosti efektivní a často využívají i agenturních pracovníků s nižší kvalifikací. Čas potřebný pro zaškolení koncového uživatele, možnost zpětné kontroly vykonané práce a jasně stanovené procesy pro každou situaci, která může nastat, se tak stávají velmi důležitým parametrem," uvádí Luboš Doležal.
Provázané systémy
Systémy řízeného skladu jsou stále komplexnější a více provázané s jinými informačními systémy. V praxi to může znamenat, že zatímco WMS dostává impulz z výrobního systému, ve stejnou chvíli vysílá pokyn do řídicího systému regálového skladu pro vychystání dalšího materiálu. S tím samozřejmě souvisí rozšiřování a napojování WMS systémů na moderní skladové technologie. "Systémy řízeného skladu čím dál častěji řídí sofistikované poloautomatizované či zcela automatizované procesy. Týká se to automatických vozíků, dopravníků či celých skladových systémů zajišťujících standardní skladové operace. Moderní WMS tak musí mít připraveny nástroje pro připojení nových zařízení s ohledem na nové technologie, které využívají především mobility, bezdrátové komunikace či optického rozpoznávání objektů," upozorňuje Jiří Pejčoch.
V praktické rovině se ovšem firmy dále spoléhají na již osvědčená řešení. V současné době firmy především přemýšlejí o technologiích, které umožňují pracovníkům více se věnovat úkonům přímo spojeným s výkonem jejich činnosti, například manipulace s materiálem, než se zadáváním vstupních dat a kontrolou.
"V případě vizuální kontroly se jedná například o napojení WMS na pick-by-light technologii, kdy jsou lidé navigováni pomocí světla. Trendem je také vychystávání pomocí hlasové technologie pick-by-voice, která především v distribučních skladech umožňuje práci s vyšší produktivitou a menší chybovostí. Své místo nachází také automatické skladové systémy, kdy skladník nejde za zbožím, ale zboží jde za skladníkem," popisuje současné trendy Vít Glasl, business development manager ve společnosti Aimtec, která je dodavatelem řešení DCIxWMS.
Zodpovědnost na dodavatele
Poslední dobou se také intralogistika řízená WMS posunuje více směrem k dodavatelům. Efektivnější komunikace mezi zákazníkem a jeho dodavateli může probíhat pomocí webového portálu. "Web portál představuje jednotnou platformu pro komunikaci mezi dodavatelem a zákazníkem, díky níž přenáší zákazník na dodavatele povinnost například z hlediska značení materiálu nebo zboží a tvorby elektronického dodacího listu. Zákazník může také využít funkci Vendor Managed Inventory a přenést zodpovědnost za řízení části zásob na dodavatele," dodává Vít Glasl.
Poskytovatelé také začínají nabízet další funkcionalitu. Nejzřetelněji je to vidět v širší nabídce řešení WMS v cloudu. Výhodou tohoto řešení je, že veškerou odpovědnost za IT, včetně údržby softwaru, pravidelných aktualizací a instalací záplat, má dodavatel. Díky tomu se firmy mohou soustředit na hlavní předmět svého podnikání a jejich IT oddělení se může koncentrovat spíše na zlepšování obchodních procesů než na udržování WMS v provozu. Malé počáteční náklady tohoto řešení mohou být také impulzem pro menší společnosti, které mohou investiční náklady od implementace komplexního WMS odradit.
"Nabízíme silné průmyslové řešení, které současně poskytujeme menším zákazníkům jednoduše formou služby, tedy bez počáteční investice. Samozřejmostí je přitom implementace specifického segmentového know-how a zkušeností z již realizovaných projektů. Právě reference jsou pro zákazníka asi tou nejlepší orientací při výběru dodavatele," uvádí Vladimír Teplý ze společnosti CCV Informační systémy, která implementuje řešení CCV Řízený sklad.
Příklady z praxe
S přibývajícími technologiemi, funkcemi a možnostmi systémů řízeného skladu je čím dál těžší se orientovat v nabídce všech řešení. Firmy uvažující o zavedení WMS mají samozřejmě vždy zájem o rychlé a bezproblémové zavedení do provozu. Volí proto při výběru systému řízeného skladu dodavatele, který již zrealizoval podobný projekt pro jinou firmu ze stejného segmentu a měl by tak mít zkušenosti s jejich specifickými požadavky. Na českém trhu působí několik dodavatelů a každý má za sebou desítky implementací. Pro lepší představu o tom, jaké mají zkušenosti, se lze podívat na jejich projekty z poslední doby.
Jedním z projektů, které v letošním roce realizovala společnost CCV Informační systémy, bylo nasazení CCV Řízeného skladu hotových výrobků a polotovarů ve společnosti Sepos, která pracuje s velmi širokým sortimentem, jenž čítá téměř 400 tisíc položek. Řízený sklad přinesl přehled o stavu a zpracování jednotlivých skladových operací a umožnil jejich optimalizaci. Díky systému také byly kompletně odstraněny papírové dokumenty a eliminovala se chybovost lidského faktoru při příjmu či výdeji zboží.
Společnost U&Sluno v minulém roce dokončila projekt implementace WMS G.O.L.D. Stock pro největší ukrajinské chladírenské logistické centrum. "Projekt byl zahájen v březnu minulého roku a již o měsíc později jsme úspěšně spustili pilotní provoz. Zákazník kladl velký důraz na robustnost a kvalitu řešení, protože pracuje se zbožím, které musí být skladováno v různých teplotních režimech," uvedl Jiří Bílý.
Systém DCIxWMS, dodávaný společností Aimtec, je nově nasazený ve třech závodech výrobce obalů a fólií Coveris ve Francii. Koncern získal řešení pokrývající řízení skladů a sběr dat z výroby, díky čemuž je celá výroba bezpapírová a vyžaduje o polovinu méně administrativy. Dosledovatelnost umožňuje kontrolu principu FIFO a přehled o aktuálním stavu strojů a jednotlivých zakázek. Díky on-line integraci na systém ERP společnost lépe plánuje výrobu i nákup.
Řešení WMS HighJump WA mají ve svých závodech nasazeny společnosti Škoda Auto, kde umožňuje řízení dodávek JIS (just-in-sequence) na montážní linku, anebo výrobce spojovacích materiálů pro automobilový průmysl Kamax. V obou těchto provozech je nasazeno poloautomatické řízení systémových vozíků.
Řešení Accellos One Warehouse nasadila nedávno společnost Kodys ve skladech největšího českého prodejce zahradní techniky Mountfield. K hlavním přínosům patří přechod na menší počet směn v jeho dvou skladech. "WMS nám tu výrazně zrychlilo a zpřesnilo práci. V přesnosti vychystání jsme se dostali na 99,9 procenta," uvedl František Fremund, provozní analytik společnosti Mountfield.
Klíčová návratnost
Dalším příkladem z českého trhu je implementace WMS Osiris pro velkoobchodníka s železářskými potřebami M.A.T. Group, kterou letos realizovala společnost ICZ. Řešení především přineslo zvýšení produktivity skladového provozu o 15 procent, což znamená úsporu přibližně tří milionů korun na mzdových nákladech pro deset pracovníků. Předpokládaná návratnost investice se tak pohybuje v rozsahu 12 až 24 měsíců.
Při zvažování implementace řešení WMS je pochopitelně klíčová otázka návratnosti investice. "Mnohé závisí na výchozím stavu skladu, skladových prostor a na zavedených procesech před implementací WMS. Obecně se pohybujeme v řádu od několika měsíců do tří let. Markantní je to především při přechodu ze skladů řízených papírem," uvádí Jiří Bílý. Důležité jsou také celkové náklady na projekt po dobu životnosti, aby s růstem firmy rostlo dodané řešení, a ne jenom náklady na něj. Ostatní parametry si pak musí zvolit každá společnost podle svých individuálních požadavků. Důležité je, aby si vybrala komplexní otestované řešení a nedostala se do situace testera nového softwarového produktu. Pro všechny zmíněné produkty však platí, že u nich nejde sáhnout úplně vedle.