Elektromobily Tesla budou ještě futurističtější než doposud. Americká automobilka o víkendu představila vylepšení softwaru pro modely Tesla S a Tesla X, díky kterému budou auta moci sama parkovat v garáži nebo i sama startovat. Software 7.1 Summon funguje přes smartphone nebo zmáčknutím speciálního tlačítka na klíči od auta.

Uvolněním softwaru pokračuje ve zlepšování samořídicí technologie svých vozidel.

Software Summon sám odemkne automobil, nastartuje, otevře vrata garáže a vyjede s autem na silnici. A to vše bez toho, že by musel být řidič v autě. Naopak při cestě zpátky do garáže dokáže vůz sám zaparkovat a vypnout motor. Autopilotující systém zároveň předchází problémům, kdy se řidič nemůže dostat na těsné parkovací místo nebo naopak z něj pryč.

Summon je rozšíření předchozího softwaru Autopilot, který si mohlo nainstalovat přibližně 60 tisíc majitelů vozů Tesla S a Tesla X. Už ten dokáže řídit auto na dálnicích samostatně s drobnou asistencí řidiče. Zvládá to díky senzorům, kamerám a dalším technologiím.

Zatímco je Summon v současnosti ještě co do počtu funkcí poměrně omezený, zakladatel Tesly Elon Musk slíbil, že brzy přijdou na trh nová vylepšení.

"Během dvou let bude možné si vůz přivolat napříč celou zemí," uvedl Musk. "I když bude vaše auto v New Yorku a vy v Los Angeles, najde si cestu," vysvětlil. Podle tiskové zprávy společnosti bude také možné auto synchronizovat s kalendářem, aby přesně vědělo, kdy dorazit.

Loni Tesla Motors zvýšila prodej svých elektromobilů o téměř 60 procent. Za rok 2015 výrobce dodal na trhy 50 580 vozů. Tesla vyrábí dva modely – sedan Tesla S a sportovně-užitkový vůz Tesla X.

Související