Na českém trhu s palivem dochází k dalšímu velkému obchodu. Unipetrol provozující síť Benzina kupuje od rakouské společnosti OMV 68 čerpacích stanic. Pokud nákup schválí antimonopolní úřad, bude mít Benzina přes 400 čerpacích stanic, a získá tak opět náskok před konkurencí. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat cenu transakce.

O nákupu se spekulovalo již od podzimu. Benzinu v předchozích letech postupně doháněl maďarský MOL, který postupně přebíral sítě stanic Lukoil, Agip a Pap Oil. Počtem pump se tak obě firmy přiblížily. Oznámenou transakcí se rozdíl zase zvyšuje.

OMV "zbude" jen 139 stanic ze současných 217. Tato síť už tak vzdává ambici stát se v Česku lídrem a dlouhodobě se spekuluje, že se z českého trhu stáhne zcela. 

Zdá se, že zbylé pumpy chce firma udržet. "Nadále pokračujeme v naší strategii optimalizace sítě čerpacích stanic OMV na našich nejdůležitějších trzích. Po této transakci budeme na českém trhu v optimální pozici," říká Manfred Leitner, který v OMV zodpovídá za odbyt. 

Předávání jednotlivých čerpacích stanic začne podle očekávání v průběhu roku 2016 a bude dokončeno v roce 2017.

Akvizice jsou součástí dlouhodobé strategie polské skupiny PKN Orlen, pod kterou Unipetrol spadá, jak na českém maloobchodním trhu s prodejem paliv získat 20procentní podíl.

Unipetrol zároveň nedávno rozjel historicky největší investici do petrochemie v Česku: stavbu nové polyetylenové jednotky za 8,5 miliardy korun v litvínovském Záluží. Projekt je součástí strategie proinvestovat v období od roku 2013 do roku 2017 celkem 19 miliard korun. Kozlowski však přiznává, že to firma nestihne: "Protože se naše investice do polyetylenové jednotky trochu zpozdila, zpozdí se i náš investiční program."

Související