Unipetrol už si nebude po silnici vozit paliva sám. Svou dceřinou firmu Petrotrans, která patří mezi největší dopravce pohonných hmot v Česku, plánuje prodat polské logistické skupině Trans Polonia, vyplývá z vyjádření pro Varšavskou burzu.

Dohoda dosud není uzavřena, Trans Polonia ale popsala, jak bude celou transakci financovat. Cena, za kterou stoprocentní podíl kupuje, sice nebyla zveřejněna, má se ale pohybovat v nižších desítkách milionů dolarů, tedy zhruba ve stovkách milionů korun.

Nabídku na převzetí Petrotransu podali Poláci již v květnu 2015. Firmu, která zásobuje například síť čerpacích stanic Benzina, kupují od české petrochemické společnosti Unipetrol, jež je součástí polské skupiny PKN Orlen. A nezískávají jen Petrotrans, přikupují i podobnou firmu na polském trhu polský Orlen Transport.

Unipetrolu nadále zůstává společnost Unipetrol doprava, která se zabývá hlavně přepravou paliv po železnici. I tato firma je na prodej. Mateřská skupina PKN Orlen se zkrátka zbavuje všech dopravních aktivit.

Zájemců o tuto firmu může být více. V železniční dopravě chce růst Daniel Křetínský se skupinou Energetický a průmyslový holding, zájem mohou mít v polském PKP Cargu, které chce expandovat do Evropy a loni převzali českou železniční společnosti AWT.

Související